Connect with us

Shendetsi

Çfarë ndodh në trupin tuaj kur nuk kryeni marrëdhënie intime për 2 javë – ALSAT-M

Published

on


Ndodh me të gjithë ne që për një periudhë kohë të mos kemi kryer marrëdhënie intime. Dikush është beqar dhe dikush tjetër pavarësisht se është në një lidhje, mund të ketë qenë i rraskapitur nga jeta e përditshme.

Pavarësisht çdo arsyeje, ju mund t’i thoni vetes se nuk keni nevojë apo nuk është e rëndësishme të kryeni marrëdhënie intime, por trupi juaj thotë të kundërtën.

Hulumtimi shkencor vërteton se trupi juaj pëson ndryshime të rëndësishme kur nuk keni marrëdhënie seksuale për dy javë. Kush do ta mendonte! Seksi është i mirë për ju.

1. Niveli juaj i stresit rritet

Seksi është një lehtësues i stresit. Sipas një studimi skocez, njerëzit që bëjnë seks rregullisht kanë tendencë të të kalojnë një ditë të lehtë dhe pa stres.Trupi juaj lëshon endorfina gjatë seksit që janë forcues natyral të humorit dhe lehtësues të stresit. Kjo shpjegon pse ndjehesh i qetë pas aktit.

2. Ekziston rreziku i lartë që të merrni prekeni nga gripi ose probleme me stomakun

Seksi rrit imunitetin. Endorfinat e lëshuara gjatë seksit janë zbuluar se stimulojnë qelizat e sistemit imunitar që luftojnë sëmundjen. Studiuesit kanë gjetur nivele më të larta të Imunoglobulinës A tek individët që bëjnë seks të rregullt. Imunoglobulina A është një lloj antitrupi që ndihmon për të na mbrojtur nga infeksionet. Normalisht gjendet në nivele të larta në mukozën e traktit tretës dhe të frymëmarrjes.

3. Infeksionet urinare nuk do të ndodhin aq shpesh

“PO! Moskryerja e marrëdhënieve intime ka një benefit! Sipas Neë York Times, 80% e infeksioneve urinare ndodhin brenda 24 orëve nga marrëdhënia seksuale.

4. Marrëdhënia juaj nuk do të funksionojë gjithashtu

Nëse jeni beqar, kjo nuk vlen për ju. Por nëse jeni në një lidhje dhe nuk keni marrëdhënie seksuale për më shumë se dy javë, veçanërisht nëse jeni në të njëjtën shtrat atëhere ka diçka që nuk shkon me marrëdhënien tuaj. Sigurisht që ndodh të jeni shumë të lodhur apo përtoni të shkoni të pastroheni, por është padyshim që çdo çift duhet të marrë kohë për të. Thuhet se intimiteti ndërton lidhjen më të fortë me partnerin tuaj.

5. Si grua, do të ndjeheni më të dëshpëruar

Sipas një studimi të bërë nga Arkivi i Sjelljes Seksuale, gratë bien në gjendje depresioni kur nuk kanë marrëdhënie seksuale për një periudhë të gjatë kohore. Studimet kanë zbuluar se sperma në të vërtetë përmban hormonet që ndryshojnë gjendjen shpirtërore që mund të ndihmojnë në uljen e depresionit, estrogjenit, testosteronit dhe disa komponimeve të tjera.

6. Ju fitoni peshë

Një orë seksi djeg 360 kalori. Të puthurit për një orë djeg 68 kalori, seksi oral 100 kalori dhe akti aktual nga 150-360 kalori në orë. Nëse konsideroheni si çifti mesatar që kryen 4 herë seks në javë, jo vetëm që nuk i thoni jo seksit dhe kënaqësise, por edhe digjni 1200 kalori në javë.

7. Dhimbjet e kokës do të jenë shumë më të vështira për tu duruar

Bërja e seksit rrit prodhimin e oksitocinës, “hormonit të dashurisë”. Oksitocina është një hormon i lëshuar nga pjesa e pasme e gjëndrrës së hipofizës (një gjëndër e vogël që gjendet në bazën e trurit) që shkakton rritje të tkurrjes në mitër. Kjo rritje çon në çlirimin e endorfinave, i cili njihet si një hormon natyral që shkakton dhimbje. Sipas The Science of Orgasm nga Beverly Ëhipple, kur gratë kanë një orgazëm, toleranca e dhimbjes dhe intensiteti i zbulimit të dhimbjes rritet ndjeshëm, deri në 74.6 përqind dhe 106.7 përqind.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shendetsi

Dyndje para Gjykatës Civile në Shkup, qytetarët presin me orë të tëra për një dokument

Published

on

Dyndje të qytetarëve para Gjykatës Civile në Shkup janë bërë sot për të siguruar një dokument.

“Të paktën një metër rrini larg!
Vetëm neve na shtynë një metër a këta qëndrojnë këtu.
Mos u shtyni!
T’i a mos je më i mençuri nga të gjithë këtu sot?
Unë!
Po ju.
Unë për herë të parë po flas.

Radhë nuk po mund të mbajnë as gardianët, durimi i qytetarëve ka arritur kulmin dhe secili shtyhet për të hyrë brenda godinës. Në çdo fillim vit qytetarët që gëzojnë të drejtën e ndihmës për fëmijën e tretë, duhet të rinovojnë dëshminë se nuk e kanë humbur të drejtën e atësisë. E njëjta ka një afat kohor që të dorëzohet nëpër komunat përkatëse për të mos e humbur ndihmën financiare.

“Përderisa këtu rekomandimet po shkruajnë që distanca mes njerëzve duhet të mbahet 2 metra për shkak të masave anti kovid, radhë të gjata po vërehen këtu para Gjykatës Civile në Shkup”.

Qytetarët thonë se këto telashe janë paraqitur nga e hëna dhe pritjet janë më shumë dy orë secili.

“Kjo është katastrofë, ky kurrë s’ka qenë shtet dhe as që do bëhet ndonjëherë”.

“Duhet të na sjellin në shtëpi përmes postës e jo të na maltretojnë këtu të grumbullohemi, ashtu do ishte më lehtë përmes adresës dhe nuk do kishim rrezik nga infeksionet e virusit korona”.

“Aspak nuk është në rregull, shihe sa shumë popullsi ka këtu a brenda punojnë dy sportele megjithëse mbi 20 sportele tjera janë bosh. Edhe pse janë në orar të punës nuk iu ndihmojnë kolegëve të heqin kallaballëkun. Nuk është aspak në rregull”.

Kjo zonjë tha se radhën po e pret për nipin e saj, por aspak nuk pajtohet me trajtimin që po u bëhet.

“Ja po e sheh sa po mbajmë distancë, jemi të ngjitur njëri pas tjetrit, sportelet nuk punojnë atje. Hynë pa rend, i lëshojnë të tjerët vetëm se kanë njohur brenda, a ne do të presim këtu. Ja kjo është!”.

Nga Gjykata Themelore Civile Shkup thonë se stafi administrativ janë duke punuar me reduktime për shkak të rekomandimeve shëndetësore të mos përhapjes së virusit korona. Por, rregulli nuk po zbatohet edhe jashtë, ku qytetarët nuk mbajnë distancë dhe policia nuk është në gjendje të mbaj rendin.

Adnan Qaili

 

 

 

 

 

 

 

 


Continue Reading

Shendetsi

Aziri: Slogani “një shoqëri për të gjithë” vetëm farsë, në esencë jeni nacionalistë

Published

on

Deputeti i ASH-së Elmi Aziri sot kritikoi ashpër pushtetin aktual të udhëhequr nga LSDM-ja duke theksuar se slogani i kësaj partie “një shoqëri për të gjithë” është vetëm farsë dhe se në fakt kjo parti ka qenë dhe mbetet nacionaliste. Këto komente Aziri i bëri derisa iu përgjigj ministrit të brendshëm i cili kohë ë parë sipas tij ka deklaruar se opozita shqiptare nuk di se çfarë kërkon s ai përket ligjit për shtetësi.
“Ministri i Brendshëm dje përsëriti qëndrimin e tij se ne nuk dimë çfarë kërkojmë me ligjin për shtetësinë. Jo ministër, ne gjithsesi se e dimë se çfarë kërkojmë. Ne kërkojmë të drejtën themelore të çdo njeriu për shtetësi, ndërsa ju po udhëheqni një fushatë anti të drejtave të njeriut si duket të trashëguar nga sistemi i kaluar. Ne duam të heqim definicionet shovene që ekzistojnë në ligjin ekzistues. Për ne sot në RMV janë dy gjuhë zyrtare në pushtetin qendror ndërsa në atë lokal më shumë se dy gjuhë. Ndërsa ju duhet të respektoni ligjin për përdorimin e gjuhëve. Ne duam të nxjerrim nga sirtari këto qytetarë që ju i keni mbyllur dhe që çdo ditë ua vrisni perspektivën”, deklaroi Elmi Aziri, deputet i ASH-së, duke theksuar se slogani një shoqëri për të gjithë është vetëm farsë, për të shfrytëzuar për marrjen e votës ndërsa në esencë ngeleni nacionalistë.


Continue Reading

Shendetsi

Si të dalloni nëse tashmë keni kaluar coronavirusin

Published

on

Mënyra më e qartë për të kuptuar nëse keni pasur coronavirus është të bëni një test të antitrupave, megjithatë, ato nuk janë plotësisht të besueshme.

Dr. Dan Bunstone, kryeshefi mjekësor në Push Doctor tregon se si të dalloni nëse e keni pasur tashmë coronavirusin.

Nëse keni pasur simptoma të zakonshme – temperaturë të lartë, kollë të re të vazhdueshme dhe një ndryshim në shqisën tuaj të nuhatjes ose shijes – por nuk keni pasur një test për të kontrolluar, një test i antitrupave mund të jetë i dobishëm, shkruan Express.co.uk.

Dr. Bunstone tha: “Testet e antitrupave ekzistojnë, por nuk janë gjerësisht të disponueshme pasi ato vetëm do t’ju tregojnë se mund të keni pasur COVID-19 në ndonjë moment në të kaluarën. Ato nuk tregojnë kur keni pasur infeksionin, nëse tani jeni imun ndaj COVID-19, ose në të vërtetë sa kohë do të zgjasë ndonjë antitrup”.

Dr. Bunstone vuri në dukje se thjesht të dish që ke pasur virusin mund të jetë i dobishëm nga një perspektivë kurioziteti, por nuk ofron shumë më shumë në këtë fazë.

Si të dalloni nëse tashmë keni pasur coronavirus

Dr. Bunstone vuri në dukje se gati 20 për qind e njerëzve që kanë pasur COVID-19 nuk kishin asnjë simptomë. Sidoqoftë, shumica e njerëzve do të kenë pasur simptoma dhe ka disa shenja që mund të keni pasur tashmë virus pa e kuptuar.

Dr Bunstone shpjegoi: “Shumë sëmundje virale mund t’ju ​​lënë të ndiheni të lodhur deri në 12 javë pas infektimit. Simptomat e mundshme janë të gjera dhe nuk ka gjasa të shfaqen në të njëjtën mënyrë te secili individ, por zakonisht përfshijnë lodhje, dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve ose nyjave”.

Është e rëndësishme të mbani mend se ndërsa coronavirusi është shqetësimi ynë kryesor tani, viruset e tjerë janë ende atje. Ndjenja e lodhjes për një periudhë të gjatë kohore mund të ndikojë në një virus tjetër – jo domosdoshmëritë COVID-19. Dr Bunstone përfundoi: “Nëse keni simptoma të vazhdueshme dhe nuk jeni të sigurt pse, sigurisht që ia vlen të kontrolloheni”. /Telegrafi/

Continue Reading

Trending