Connect with us

Entertainment

Çfarë do të ndodhte nëse Gjermania sulmohet me armë bërthamore? – ALSAT-M

Published

on


Një studim i Greenpeace tregon se çfarë mund të ndodhë, nëse Gjermania sulmohet me armë bërthamore. Sipas një simulimi, prej një bombe të vogël bërthamore, në Berlin do të vdisnin menjëherë rreth 145,000 vetë, shkruan DW.

Prej një sulmi bërthamor ndaj qyteteve më të mëdha të Gjermanisë do të gjenin menjëherë vdekjen qindra-mijëra vetë, kurse dhjetëra-mijëra të tjerë do të prekeshin nga sëmundje afatgjata si kanceri. Këto janë të dhënat e një studimi të fundit të Greenpeace të bërë me ndihmën e një “nukemap”, një simulim kompjuterik i realizuar nga fizikania Oda Becker, e cila përllogariti pasojat e sulmeve me bomba bërthamore në zona të caktuara në Gjermani.

Tri simulime dhe skenare

Sipas simulimit të parë një bombë relativisht e vogël me fuqi shpërthyese prej 20 kilotonësh – e barabartë me forcën shpërthyese të 20,000 tonëve dinamit – do të vriste në Berlin menjëherë rreth 145,000 vetë. 25,000 syresh do të vriteshin nga presioni dhe vala e nxehtësisë që rezulton pas shpërthimit, ndërsa 120,000 të tjerët do të vriteshin nga efektet e rrezatimit bërthamor në zonën përreth. “Përveç tyre më vonë do të gjenin vdekjen edhe më shumë se 50,000 të tjerë për shkak të kancerit”, thuhet në raport.

Sipas skenarit të dytë nëse një bombë bërthamore me peshë 550 kilotonë do të godiste Frankfurtin do të vdisnin menjëherë rreth rreth gjysmë milioni banorë. Pak më shumë se gjysma e viktimave do të vriteshin nga valët e nxehtësisë dhe nga presioni, si dhe nga efektet e menjëhershme të rrezatimit.

Skenari i tretë analizon efektet e një sulmi ndaj bazës ajrore Byhel në Gjermaninë perëndimore, ku sipas raporteve jozyrtare, SHBA ka armë bërthamore me një forcë shpërthyese prej 170 kilotonësh secila. Në një rast të tillë, sipas simulimit do të kishte 130,000 vdekje të menjëhershme, dhe rreth 107,000 prej pasojave të rrezatimit.

Protesta kundër armëve bërthamore

Sipas deklaratës së organizatës Greenpeace, ajo e kishte porositur këtë studim për të nxitur “diskutimet e nevojshme për një bote pa armë bërthamore” dhe në përkujtim të 75 vjetorit të Hiroshimës. Greenpeace organizoi po ashtu një protestë pranë me ballon me ajër bazës ajrore Byhel.

“Vrasjet masive si ato të shkaktuara nga bomba atomike mbi Hiroshima nuk duhet të ndodhin kurrë më,” tha zëdhënësi i Greenpeace për çarmatimin bërthamor, Christoph von Lieven gjatë protestës. Qeveria gjermane duhet të sigurojë që nga Gjermania të tërhiqen jo vetëm ushtarët amerikanë, siç njoftoi Presidenti amerikan Donald Trump, por edhe bombat bërthamore, shtoi ai.

5 gushti shënon 75 vjetorin e datës kur SHBA hodhën gjatë Luftës së Dytë Botërore një bombë bërthamore mbi qytetin japonez të Hiroshimës duke vranë menjëherë 70,000 vetë. Kjo ishte arma e parë bërthamore e përdorur ndonjëherë në luftëra./DW

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Entertainment

Humbi gruan nga COVID-19, kolegët gjermanë ndihmojnë shqiptarin dhe foshnjën e porsalindur

Published

on

Një shqiptar i Kosovës i cili jeton në Gjermani humbi gruan e infektuar me Covid vetëm pak pas lindjes.

30 vjeçari pas humbjes së bashkëshortes u gjend i vetëm me një foshnjë të sapolindur por fati deshi që kolegët e tij në kompaninë Odenwäller nga Butterstadt të mos e braktisin dhe ti qëndrojnë sa më pranë për të kaluar këtë situatë të vështirë.

Kolegët kanë filluar një fushatë ndihme për babain e ri i mbetur i vetëm me djalin e tij të sapolindur.

Mediat gjermane bëjnë me dije se fatkeqësia për familjen shqiptare nisi pas infektimit të dy prindërve të foshnjës me Covid, ku gruaja ishte në muajin e 7 të shtatzanisë.

Përkeqësimi i gjendjes së nënës bëri që mjekët të ndërhyjnë dhe të sjellin në jetë foshnjën. Djali peshonte vetëm 980 gramë në lindje, dhe pas prerjes cezariane, nëna e re vihet në koma artificiale në mënyrë që ajo të vazhdojë të furnizohet me oksigjen.

Por, pavarësisht kujdesit të mirë mjekësor në Spitalin Universitar të Frankfurtit, gjendja e saj po përkeqësohej dukshëm duke humbur betejën.

Continue Reading

Entertainment

Vetura luksoze që askush nuk e dëshironte

Published

on

Ka kaluar saktësisht një çerek shekulli nga prezantimi i makinës së fundit të pasagjerëve të markës së famshme nfa Çekia.

Tatra është një emër me një histori të pasur që daton që nga shekulli i 19-të.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ky prodhues çek i makinave luksoze i mbijetoi Luftës së Dytë Botërore dhe pushtimit gjerman, dhe më pas periudhës së pasluftës dhe autoriteteve komuniste, për t’iu nënshtruar përfundimisht gjatë tranzicionit në vitet 1990.

Sot është i njohur për prodhimin e kamionëve dhe automjeteve ushtarake.

Ky vit shënon një çerek shekulli që nga premiera e makinës së fundit të pasagjerëve që mban emërtimin Tatra. Ai është një model 700, bazuar në paraardhësin e tij, Tatra 613.

Kjo veturë është bërë për vetëm tre vjet, deri në vitin 1999, dhe në atë periudhë u prodhuan më pak se 100 kopje. Mundësohej nga një motor me benzinë ​​V8.

 

Continue Reading

Entertainment

Insekti nga Kosova bëhet lajm në botë

Published

on

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë është bërë lajm botëror.

Pak ditë pasi profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halil Ibrahimi, njoftoi për zbulimin dhe u shpreh se ky insekt jeton vetëm në Bjeshkët e Nemuna, për të ka shkruar edhe mediumi i njohur për zbulime shkencore “Phys.org”.

Duke iu referuar publikimit në revistën prestigjioze “Boidiversity Data Journal”, kjo faqe ka shkruar se pas analizave molekulare dhe morfologjike ishte kuptuar se është specie në të cilën shkenca s’kishte pasur qasje më herët.

Continue Reading

Trending