Connect with us

Bota

Çekia, Polonia dhe Hungaria kundërshtojnë politikën e BE-së ndaj migrimit

Published

on


Disa shtete në lindje të Evropës kanë kundërshtuar planin e ri për migrim të Komisionit Evropian, duke thënë se duhet të jetë më i ashpër.

Ky Komision – trupi ekzekutiv i Bashkimit Evropian – ka propozuar më 24 shtator, kontrolle më të rrepta kufitare dhe ka prezantuar procedurat për dëbim të personave, të cilëve u refuzohet azili, sipas “Paktit të Ri për Migrim dhe Azil”.

Mes tjerash, ishte planifikuar edhe mbajtja e një samiti për të diskutuar strategjinë e re të migrimit, situatën në Bjellorusi dhe pandeminë me koronavirus, mirëpo një gjë e tillë është shtyrë për javën e ardhshme, sepse presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, i cili udhëheq takime të tilla, është në karantinë, meqë ka qenë në “kontakt të ngushtë” me një zyrtar të sigurisë, që ka rezultuar pozitiv në koronavirus.

Kryeministri hungarez, Viktor Orban ka thënë se ndonëse “toni” i propozimit përbën përmirësim, “qasja bazike” në të përballurit me migrimin ka ndryshuar fare pak.

“Ka ndryshime, mirëpo ato janë afër pikës kyçe”, u ka thënë Orban gazetarëve pas takimit të Bruksel me homologun e tij, çek, atë polak, dhe presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

“Kjo pikë kyçe do të arrihet kur të pranohet propozimi hungarez, i cili thotë se askush nuk mund të kalojë territorin e Bashkimit Evropian, derisa një prej vendeve anëtare të mbyllë procedurat e azilit”, ka shtuar ai.

Kryeministri çek, Andrej Babish, teksa ka përkrahur pozicionin e Orbanit, ka thënë se politika e re duhet të kthejë mbrapa migrantët që kanë hyrë në bllokun evropian dhe të fokusohet në përmirësimin e kushteve të këtyre personave në vendet e tyre respektive.

“Neve na duhet ta ndryshojmë sistemin e granteve dhe atë të kuotave, kjo është e papranueshme për ne. Për këtë arsye duhet të vazhdojmë negocimin… strategjia duhet të duket kështu – njerëzit që vijnë nga këto shtete, duhet të ndalen dhe të kthehen në vendet e tyre, si dhe t’iu ofrohet ndihmë”, ka deklaruar Babish.

“Unë kam problem të madh me këtë gjë”, ka thënë ai.

Polonia, Hungaria dhe Republika Çeke, krijojnë të ashtuquajturin, Grup të Vishegradit, bashkë me Sllovakinë.

Këto katër shtete kanë kundërshtuar planin paraprak të BE-së për kuota, që parasheh shpërndarjen e migrantëve brenda bllokut evropian.

“Në shikim të parë duket se Komisioni Evropian ende nuk e ka kuptuar që për të ndalur migrimin ilegal, neve na duhet të ndalim migrantët e paligjshëm kur të arrijnë në tokën evropiane”, ka thënë Babish.

Ai po ashtu ka kundërshtuar propozimin që shtetet, të cilat nuk kanë gatishmëri për të pranuar migrantë, të sigurojnë riatdhesimin e tyre.

“Kjo është e pakuptimtë, sepse nëse ne nuk pranojmë migrantë, ne nuk mund t’i kthejmë ata mbrapsht”, ka thënë mes tjerash Babish.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

G7 shton kontributin për programin global të vaksinimit – COVAX – Alsat

Published

on

Udhëheqësit e G7-ës janë zotuar të rrisin bashkëpunimin për të luftuar pandeminë dhe të shtojnë kontributin e tyre në kuadër të programit global COVAX për shpërndarjen e vaksinave kundër COVID-19. Në një deklaratë të përbashkët të lëshuar pas një samiti virtual të mbajtur të premten (19 shkurt), udhëheqësit e G7-ës shpallën zotimin për ndarjen e 7.5 miliardë dollarëve.

Vendet e pasura janë nën presion për të siguruar vaksina edhe për vendet e varfëra.

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka premtuar 4 miliardë dollarë ndihmë në kuadër të këtij fondi. Më 2021 do të dhurohen 2 miliardë, ndërsa gjatë dy viteve të ardhshme dy miliardë të tjera. Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha se vendi i saj do të ndajë 1.2 miliardë dollarë shtesë.

“Pandemia nuk mbaron derisa të gjithë njerëzit në botë të vaksinohen”, u tha ajo gazetarëve. Edhe Bashkimi Evropian ka premtuar se do të shtojë kontributin.

COVAX është një projekt global për blerjen dhe shpërndarjen vaksinave për së paku 20 për qind të popullatës së rrezikuar në secilin vend.

Plani është hartuar për t’iu mundësuar vendeve të varfra të arrijnë hapin në vaksinim, përballë vendeve të pasura.

Vendet e G7-ës janë Shtetet e Bashkuara, Gjermania, Japonia, Britania, Franca, Kanadaja dhe Italia.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, me seli në SHBA, deri më tani, të paktën 110 milionë njerëz janë infektuar me koronavirusin e ri dhe më shumë se 2.4 milionë kanë vdekur në gjithë botën.

Continue Reading

Bota

Danimarka forcon kufizimet në kufirin gjerman – Alsat

Published

on

Danimarka do të shtrëngojë kufizimet e saj në kufirin gjerman, pas rritjes së rasteve COVID-19 në një lokalitet në kufi me mbretërinë skandinave, njoftoi sot Ministria daneze e Drejtësisë.

“Për shkak të situatës epidemiologjike në Flensburg (Gjermania veriore), qeveria ka vendosur të rrisë përpjekjet e saj në kufirin Danimarkë-Gjermani, ku policia, ndër të tjera, do të mbyllë një numër vendkalimesh kufitare dhe të kalojë përmes kontrollit të kufirit të intensifikuar në mënyrë të konsiderueshme”, tha ministria në një deklaratë, raporton ATSh.

Që nga mesnata e së shtunës (ora lokale), autoritetet do të mbyllin një duzinë postash kufitare.

Në Gjermani, me të cilën mbretëria ndan gati 70 kilometra kufij tokësorë, kryetarja e Flensburgut, Simone Lange, tregoi se të gjitha infektimet e reja të zbuluara në qytetin e saj ditët e fundit, pra 80, kanë të bëjnë me variantin B.1.1.7 të virusi, që u shfaq në Britaninë e Madhe dhe që konsiderohet të jetë më ngjitës.

Si rezultat, banorët do t’u nënshtrohen kufizimeve më të ashpra me zbatimin e një ndalimqarkullimi nate nga e shtuna, fillimisht për një javë.

Continue Reading

Bota

CNN: Të harruar nga BE, vendet e Ballkanit mbështeten në vaksinën ruse dhe kineze – Alsat

Published

on

CNN i ka kushtuar një analizë të gjatë çështjes së vaksinës dhe faktit që ende nuk është shpërndarë në shumë vende të botës, duke përfshirë këtu dhe Ballkanin Perëndimor.

Në një kohë kur Mbretëria e Bashkuar po feston se 15 milionë persona kanë marrë dozën e parë, ndërsa në BE janë shpërndarë 23 milionë vaksina, shumë vende të tjera europiane nuk kanë marrë asgjë.

Kosova, Mali i Zi dhe Bosnje Hercegovina janë ende në pritje të ngarkesave të para, ndërsa në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut procesi i vaksinimit deri në këto momente ka qenë i limituar.

Vendet e Ballkanit Perëndimor konsiderohen aleatë kyçë dhe anëtarë të mundshëm në të ardhmen të Bashkimit Europian, por janë lënë jashtë nga plani i bllokut për furnizimin e menjëhershëm me vaksina.

BE ka siguruar deri në këto momente 2.3 miliardë doza vaksina dhe ka premtuar se do të ndajë disa prej tyre me vendet e tjera. Gjithashtu ka caktuar një fond prej 85 milionë dollarësh për rajonin e Ballkanit Perëndimor për të blerë vaksina në një të ardhme, por në një kohë kur shpërndarja ka qenë e ngadaltë dhe me vonesa, këto vende janë akoma në pritje.

Dhe si vende relativisht të pasura, të paktën në kontekstin global, këto vende nuk janë gjithashtu përparësi në programet e hartuara për të ndihmuar vendet më të varfra të botës.

Ato janë bërë pjesë e programit COVAX, i cili ka si qëllim të bëjë më të barabartë aksesin te vaksinat për të gjithë botën, por furnizimi i kufizuar i skemës nënkupton që fokusi i saj kryesor janë 92 vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme që nuk mund të përballojnë vaksinat pa financim dhe vendet e Ballkanit Perëndimor nuk janë ndër ato. Si anëtare me vetëfinancim në COVAX, ato do të marrin 850,000 doza të vaksinave të ndryshme, por se kur këto mund të mbërrijnë është e ende paqartë.

Përballë një pritje të gjatë, Serbia mori kontrollin e situatës dhe kërkoi vaksinat diku tjetër. Kina dhe Rusia ishin gati të ndihmonin. Qeveria serbe deri në këto momente ka marrë nga Kina 1.5 milionë doza të vaksinës Sinopharm, duke e katapultuar vendin prej 7 milionë banorësh në krye të garës globale të vaksinimit. Sipas të dhënave zyrtarë rreth 1 milionë qytetarë janë vaksinuar kundër Covid-19 në Serbi që 19 janari, kur nisi dhe zyrtarisht vaksinimi.

Ditët e fundit, Serbia ka ndihmuar dhe disa nga vendet fqinje si Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi, duke iu dhënë atyre dhe disa sasi simbolike vaksinash. Ndërkohë, Bashkimi Europian ka premtuar se do ta ndihmojë rajonin me blerjen e vaksinave antiCovid, por pa dhënë detaje.

Continue Reading

Trending