Connect with us

Showbiz

Buzëqeshja nuk iu mungon edhe nën rrebeshin e shiut, Princi William dhe Kate kërkojnë falje që ‘morën me vete’ motin britanik në Karaibe

Published

on

Kate Middleton bëri shaka për ‘sjelljen e shiut të Anglisë me vete’ sot (e premte), ndërsa ajo dhe Princi William vazhduan turneun e tyre të goditur nga protestat në Karaibe me një vizitë në një shkollë në Bahamas mes rrebesheve të shiut.

Duka dhe Dukesha e Kembrixhit po bënin një udhëtim në shkollën fillore “Sybil Strachan” në Nassau këtë mëngjes, ku ata hynë në një klasë për të takuar nxënësit dhe stafin dhe iu bashkuan asamblesë së mëngjesit, shkruan DailyMail.

Kate, e cila kishte veshur një fustan nga marka “Self Portrait” dhe stoli të stilistit “Bahamian” nga Nadia Irena, tha ndërsa ecte nën një ombrellë në shi: “Oh zot. Moti, më falni, ne kemi sjellë shiun e Anglisë me vete”.

Dhe William tha gjithashtu: “Ne kemi sjellë motin, apo jo?” Në fakt, Mbretëria e Bashkuar po shijon mot të ngrohtë sot, pasi temperaturat arritën në 19 gradë cecliuz dhe njerëzit u dyndën në plazhet në të gjithë Anglinë jugore.

Asambleja e sotme pa fëmijët nga shkollat anembanë ishujve Bahamian që u thirrën për të takuar çiftin. Shkollat në Bahamas u mbyllën për gati dy vjet nga marsi 2020 deri në janar të këtij viti për shkak të pandemisë.

Në një fjalim gjatë asamblesë, Kate u tha fëmijëve: “Shpresoj që të mos u lagni shumë duke ardhur këtu dhe ju kërkoj falje që sollëm këtë mot britanik me ne”. Dukesha shtoi: “Faleminderit shumë për një pritje kaq të ngrohtë”.

Ajo tha se tre fëmijët e çiftit: Princi George, Princesha Charlotte dhe Princi Louis “të gjithëve u pëlqen të jenë buzë detit”, duke shtuar: “Kështu që unë shpresoj se ata do të jenë në gjendje të përjetojnë ujërat tuaja të pastra dhe plazhet e bukura para shumë kohësh”.

Kate tha se vitet e fundit nuk kanë qenë të lehta për shumë prej njerëzve. Duke u dukur emocionuese, ajo shtoi: “Një nga gjërat më të vështira që mendoj se të gjithë kemi gjetur në lidhje me pandeminë ishte ndarja nga njerëzit që duam. Por ne kemi pasur gjithashtu mundësinë të rizbulojmë se sa të rëndësishme janë familjet tona dhe sa të rëndësishëm janë edhe miqtë tanë”.

Më vonë, gjatë ditës së tyre të parë të plotë në Bahamas, William dhe Kate do të shkojnë në ujërat e ishujve për t’u bashkuar me një regatë për nder të Jubileut Platinum të Mbretëreshës dhe pritet të garojnë kundër njëri-tjetrit.

Çifti gjithashtu do të kalojnë kohë me punëtorët kryesorë dhe stafin e vijës së parë në një mbledhje joformale në Kopshtin e Kujtesës, gjithashtu në kryeqytet, për të dëgjuar për përvojat e tyre të pandemisë.

Në mbrëmje ata do të marrin pjesë në një darkë të organizuar nga Guvernatori i Përgjithshëm, Sir Cornelius Smith, me drejtues të komunitetit dhe heronj lokalë dhe duka do të mbajë një fjalim. Ata janë aktualisht në një turne tetë-ditor në Karaibe, i cili filloi të shtunën dhe i ka çuar tashmë në Belize dhe Xhamajka. Turneu do të përfundojë nesër (e shtunë).

Angazhimet e sotme vijnë një ditë pasi William dhe Kate iu tha se bota nuk do të shohë më kurrë një mbretërim për aq kohë sa 70 vitet e Mbretëreshës, kur ata filluan pjesën e fundit të turneut të tyre plot ngjarje në Karaibe.

Familja e Kembrixhit mbërriti në Bahamas nga Xhamajka, ku u përshëndet nga turma në ekstazë në lagjen e mëparshme Kingston të Bob Marley dhe u përballën me kritika të forta nga aktivistët që kërkonin dëmshpërblime nga monarkia për rolin e saj në tregtinë e skllevërve.

Komiteti Kombëtar i Reparacioneve të Bahamas (BNRC) ka shprehur shqetësimet e tij për vizitën mbretërore, duke lëshuar një dokument të formuluar fort disa ditë më parë.

Ngjarja e fundit e William dhe Kate në vendlindjen e muzikës ‘reggae’ ishte të qenit mysafirë nderi në një paradë vdekjeprurëse për oficerët e rinj në Kingston, e cila ishte një rikthim në turnetë mbretërore të viteve 1950 me çiftin që qëndronte në pjesën e pasme të një Land Rover ndërsa ata u dëbuan nga terreni i parakalimit.

Philip Davis, kryeministri i Bahamas, mirëpriti çiftin në vendin e tij të enjten dhe u tha atyre: “Dhe urimet tona më të mira i dërgohen Mbretëreshës dhe urimet për jubileun e saj Platinum”.

“Nuk mendoj se do të shohim përsëri të njëjtën gjë”, për të cilën William pohoi me kokë.

Zoti Davis i tha gjithashtu mbretit të ardhshëm, i cili udhëtoi për në Belize me gruan e tij gjatë turneut të tyre: “Ne kemi pritur me padurim ardhjen tuaj. Është shumë e vonuar. Jemi të kënaqur që jeni këtu”.

Duka u përgjigj: “Po shumë, i emocionuar që jam këtu”.

Kombi i Karaibeve është në hije nga fqinji i tij gjigant, Amerika, por plazhet e tij të bukura dhe klima e butë janë një tërheqje e madhe për turistët, ndërsa industria e shërbimeve financiare në det të hapur është gjithashtu një gjenerues i madh i të ardhurave.

Arkipelagu i 700 ishujve ishte ndalesa e parë në hemisferën perëndimore për eksploruesin e famshëm Christopher Columbus në vitin 1492.

Shekuj më vonë, ishujt tashmë të begatë u bënë të pavarur nga Britania në vitin 1973. /Telegrafi/