Connect with us

Entertainment

Burgoset një student pasi përdori anomali të aplikacionit KFC për të porositur pulë falas me vlerë 6,500 paund

Published

on

Një student i cili porositi ushqim falas me vlerë 6,500 £ pasi zbuloi një defekt në sistemin e porositjes në internet të KFC është burgosur. Një 23 vjeçar, nga Kina, arriti të siguronte vetes pula falas duke manipuluar një sistem kuponi për gjashtë muaj. Ai gjithashtu ndau sekretin me katër miq të cilët së bashku morën një ushqim të përbashkët prej 15,500 £, para se të zbuloheshin. 23 vjeçari Xu kishte shfrytëzuar anomali përmes aplikacionit të telefonit të KFC duke përdorur një kupon në Prill 2018 kur zbuloi problemin.

– Advertisements –

Midis prillit dhe tetorit të vitit të kaluar, ai në mënyrë efektive arriti të gjeneronte kupona të ushqimit pafund pa proceduar përmes kushteve të aplikacionit KFC dhe dyqanit të kompanisë në WeChat, ekuivalenti i Kinës i WhatsApp. Duke përdorur këtë metodë, ai zbuloi se mund të bënte një porosi duke përdorur kuponin, por gjithashtu do të mbetej ende pa përdorur në llogarinë e tij.

Grupi u kap përfundimisht dhe ata pranuan se kishin kryer mashtrim. Këtë javë, në një gjykatë në Shanghai, 23 vjeçari u burgos për dy vjet e gjysmë dhe u gjobit me 700 £ për shkak të skemës, ndërsa miqtë e tij u burgosën midis dy vjet dhe 13 muaj.