Connect with us

Maqedoni

“Bota e Bibit” tani edhe në shqip – Alsat

Published

on

“Bibi dhe viganët” është përralla e parë nga projekti “Bota e Bibit” e adaptuar edhe në gjuhën shqipe.

“Bota e Bibit” është projekt multimedial nëpërmjet të cilit fëmijët mësojnë alfabetin, numrat, gjërat e vlefshme të jetës, por edhe këndojnë, luajnë dhe zbaviten. Aspekti mësimor i këtij projekti është prioritet numër një.

“Bota e Bibit” ekziston dy vite dhe ka shënuar suksese të mëdha, duke fituar çmime, por edhe zemrat e fëmijëve. Bibi është një vajzë e mençur, temperamente dhe zemërbardhë, ajo i do shumë kafshët dhe natyrën dhe ka shumë dëshirë të eksplorojë. Bibi ka një mik i cili quhet Bobi. Ajo është e shoqërueshme dhe kudo që shkon gjen shokë.

Në përrallën e parë në gjuhën shqipe, Bibi u mëson fëmijëve se sa e rëndësishme është të kujdesesh për veten dhe për rrethin, por edhe se punët nuk ndahen në punë femrash apo punë meshkujsh.
Skenariste e përrallës është Biljana Crvenkovska, regjisor – Goce Cvetanovski dhe drejtor i artit – Mihajlo Dimitrievski – The Mico. Amernis Nokshiqi ka huazuar zërin për Bibin, kurse për viganët është angazhuar Driton Vejseli.

Kjo është vetëm fillimi, thonë nga “Bota e Bibit”. Plani është që tërë projekti të adaptohet në gjuhën shqipe edhe të gjithë fëmijët të kenë mundësi t’i përdorin librat dhe lojërat, të pasurojnë fjalorin e tyre, të zhvillojnë imagjinatën dhe të mësojnë diçka të re.

Këtu mund ta shikoni episodin e parë – “Bibi dhe viganët” – dhe mos harroni të bëni subscribe te kanali ynë në YouTube dhe ta pëlqeni faqen tonë në Facebook – Bota e Bibit.

Përralla “Bibi dhe viganët” – https://www.youtube.com/watch?v=8xgniM1hsJ0&t=1s&fbclid=IwAR2n163XNiGjI6zqY0tw-jD3gfuuXovP-kgoqrmKw28gHdaZAadmrYg4xnQ

 

YouTube – https://www.youtube.com/channel/UCoxa7BHsFyfURb8gv42jbHg

Facebook: https://www.facebook.com/botaebibit

 

 

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending