Connect with us

Maqedoni

Bora mbuloi Kodrën e Diellit – Alsat

Published

on

Ulja e temperaturave solli edhe borën e parë në Sharr dhe Mavrovë.

Përkundër reshjeve të borës që vazhduan edhe ditën e sotme në pjesën malore, rrugët e fshatrave më të thellë të Sharrit, rezultojnë të pastra dhe të kalueshme.

“Vij nga Brodeci”.
Si është rruga a është e kalueshme a ka ngrica?
“Sot është e kalueshme, nuk ka gjë, pastër rehat është”.

“I Veshallës jam. Po ja moti e bën të veten por të lëvizshme janë, vetëm karshi Brodecit ka pak më tepër borë”.

“Reshjet e mbrëmshme të borës që vazhdojnë edhe ditën e sotme paralajmërojnë po ashtu edhe ofrimin e hapjes së sezonit të skijimit apo sezonit turistik dimëror këtu në pikën turistike Kodra e Diellit. Por, për fat të keq, sipas deklaratave të pronarëve të objekteve hotelerike, të vetmit të përgatitur për këtë sezon janë vetëm kapacitetet hotelerike, por jo edhe shteti, apo ELEM, për fillimin e këtij sezoni”

Ne jemi të gatshëm dhe presim mysafir, por informatat që kemi janë dëshpëruese sa i përket ELEM-it apo ELEM Tursit, sepse sa e dimë ne, ata nuk kanë të kryer asnjë përgatitje dhe është në pikëpyetje funksionimi i tyre këtë sezon – deklaroi Ashim Asani, Pronar hoteli.

Drejtuesit e Kodrës së Diellit nuk deshën të komentojnë shqetësimet e pronareve të hoteleve. Investimet që u paralajmëruan për Kodrën e Diellit, u harruan. Kjo qendër turistike përballet me probleme të kanalizimit, ndriçimit dhe mungesa e parkingjeve për zgjidhjen e të cilëve probleme premtohet prej vitesh.

Bashkim Sulejmani

 

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending