Connect with us

Bota

Biden: Emigracioni dhe mjedisi përparësitë e 100 ditëve të para në pushtet – Alsat

Published

on

Joe Biden ka thënë se përparësitë e tij në 100 ditët e para të presidencës përfshijnë miratimin e legjislacionit për të reformuar sistemin e emigracionit në SHBA dhe kthimin e urdhrave ekzekutivë të presidentit aktual amerikan, Donald Trump mbi mjedisin.

Presidenti i zgjedhur tha se legjislacioni i imigracionit do të përfshijë një rrugë drejt shtetësisë për emigrantët e padokumentuar në vend.

Ai tha se agjencia e tij legjislative do të “varet nga bashkëpunimi që mund të marr dhe nuk mund të marr nga Kongresi i SHBA-së”.

Biden gjithashtu tha se ai nuk planifikon të përdorë Departamentin e Drejtësisë si një mjet për të këmbëngulur në hetimin e presidentit Trump.