Connect with us

Maqedoni

Biblioteka Kombëtare, e mbetur pas në kohë

Published

on


Leximoret e lënë në harresë. Nuk është muze, por është Biblioteka Kombëtare Universitare “Shën Klimenti i Ohrit” në Shkup. Në fakt, inventari i këtyre hapësirave është i njëjti që nga vitet 70-ta. Ata pak lexues që gjetëm, thanë se ardhja këtu është si udhëtim në kohë, ndërsa kushtet janë të këqija.

 “Vërejtja është se janë ndaluar disa hapësira të leximit. Pra, lexuesit e kanë të kufizuar që të lexojnë vetëm këtu mesa e kuptova prej sot. Kushtet nuk janë edhe aq të mira sikur bibliotekat tjera.”

  “Ndoshta për shkak të pandemisë nuk e di, përpara ka pasur më tepër gjegjësisht para pandemisë ka pasur më shumë lexues, kam parë qarkullim më të madh. Tani ndoshta edhe për shkak të limitimit të orarit meqë është prej 7.30 deri ora 15:00”

Drejtori i këtij institucioni tha se kanë pak fonde në dispozicion për të bërë investime kapitale.

 “Interesimi ka rënë për shkak të kushteve që nuk janë të volitshme për lexuesit dhe pandemia ishte kapaku që e reduktoj interesimin e lexuesve tanë. Ne jemi kryesisht të fokusuar ne përmirësimin e infrastrukturës, të ndërrojmë pullazin, t’i rinovojmë leximoret dhe kuptohet që ta rrisim numrin e përfaqësimit adekuat të shqiptarëve. Këto janë projektet parimore tonat.”

 Dauti tha se telashet tjera janë me kuadrin e përfaqësimit adekuat, ku prej 100 të punësuarve vetëm 3 janë shqiptarë. Sipas tij, përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe është i pamjaftueshëm, kurse më pak se 5% e librave janë të shtypura në shqip prej më shumë se 4 milion titujve sa ka fondi i tyre. Por, nga Ministria e Kulturës thanë se prioritet kanë projektet kapitale, të cilat kanë munguar moti.

 “Tani para disa ditësh kisha takim me drejtorin sepse për fat të keq punët nuk kanë ndryshuar, jo vetëm leximoret por edhe depot kanë probleme. Mos t’i them të gjitha të tjerat çështje, por ja që as ndërtesa e re nuk është në përdorim. Kështu që bëjmë plan, në afat të shkurtër dhe të gjatë si në të gjitha institucionet tjera, për aktivitetet e mëtutjeshme.”

 Tempulli i bibliografisë shpesh është bërë edhe objekt i grabitësve, raste të cilat përfunduan me denoncime në polici. Nga stafi i këtij institucioni na thonë se natën hajnat ia shkoqisin pullazit shufrat e bakrit për t’i shitur për skrap. Kjo sipas tyre ka bërë që të pikoj çatia, duke rrezikuar thesarin e dokumenteve me vlerë dhe dorëshkrimeve qindra vjeçare.

Përgatiti: Adnan Qaili

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending