Connect with us

Bota

BE: Vaksinimet e para antiCOVID-19, para fundit të dhjetorit – Alsat

Published

on

Komisioni Europian ka tashmë kontrata me gjashtë laboratorë farmaceutikë për vaksinat antiCOVID-19 dhe qytetarët e parë europianë do të mund të vaksinohet para fundit të muajit dhjetor, deklaroi presidentja e Parlamentit Europian, Ursula von der Leyen.

“Po shohim dritë në fund të tunelit”, shtoi ajo.

“Shtetet anëtare duhet të përgatiten. Bëhet fjalë për miliona shiringa, për zinxhirin e ftohjes, për organizimin e qendrave të vaksinimit dhe trajnimin e personelit për
për t’a aplikuar atë”, theksoi Von der Leyen.

“Gjithçka duhet të jetë e përgatitur. Shtetet duhet të pëgatisin logjistikën për vendosjen e qindra milionë vaksinave”, shtoi presidentja e Parlamenti Europian, Ursula von der Leyen.