Connect with us

Bota

Austria blen 18 helikopterë italianë

Published

on


Ministria austriake e Mbrojtjes mori vendim që të furnizojë armatën me 18 helikopterë nga Italia, transmetojnë mediat lokale.

Bëhet fjalë për helikopterët “AW169M”, të cilat do t’i zëvendësojnë aeroplanët e vjetër në armatën austriake “Aluet III”.

Prodhuesi italian ka arritur të imponohet kundër dy modelve më të lira “Bell” nga SHBA-ja dhe “Erbas” nga Gjermania.

Bëhet fjalë për helikopterë më më shumë dedikime, të cilat do ta kushtojnë Austrinë 300 milionë euro.

Helikopterët e parë do të dërgohen në Austri nga mesi i vitit 2022.