Connect with us

Entertainment

Asteroidi më i madh se Statuja e Lirisë mund të futet sot në orbitën e Tokës

Published

on

NASA po ndjek një asteroid më të madh se Statuja e Lirisë që do të kalojë pranë planetit Tokë këtë javë.

– Advertisements –

Qendra e Studimeve të Objekteve të Tokës së Afërt të agjencisë hapësinore konfirmoi shkëmbin hapësinor në faqen zyrtare të internetit dhe sipas Agjencisë Evropiane të Hapësirës, ​​ai u zbulua vetëm më 3 Maj nga Anketa e Mount Lemmon.

I quajtur 2021 JF1, asteroidi po ecën nëpër galaktikë me 38,000 mph, rreth 60 mijë km/h sipas listës së NEO të NASA-s Approaches Close.

NASA thotë se diametri i vlerësuar i 2021 JF1 është midis 95 dhe 210m, potencialisht duke e bërë atë më të madh se Statuja e Lirisë në New York e cila qëndron 93m e lartë.

Ajo do të kalojë rreth 3.2 milion milje nga Toka në 13:11 të enjten, 27 maj, sipas të dhënave të NASA.

Kjo mund të tingëllojë shumë larg, por është relativisht afër në aspektin hapësinor – dhe NASA konsideron gjithçka që kalon brenda 120 milion miljeve të planetit tonë si objekte afër Tokës.

Sipas NASA-s, ajo gjithashtu mund të afrohet me Tokën në 5 nëntor të vitit të ardhshëm.

Është klasifikuar si një asteroid Apollo, i cili është një nga llojet më të rrezikshëm.

Asteroidet Apollo përshkojnë një rrugë e cila kryqëzohet me orbitën e Tokës, ndryshe nga asteroidët Amor që nuk e bëjnë këtë.

2021 JF1 është asteroidi më i madh që do kalojë afër Tokës këtë javë, por nuk është i vetmi.

Ekipi i astronomëve të NASA-s aktualisht po ndjek rreth 2,000 asteroide, kometa dhe objekte të tjera që mund të fluturojnë afër Tokës.

Toka nuk ka parë një asteroid të shkallës apokaliptike që nga shkëmbi hapësinor që zhduku dinosaurët 66 milion vjet më parë.

Shumica e asteroideve nuk do të vijnë në kontakt me atmosferën e Tokës, por në raste të rralla.