Connect with us

Business

ASH-AAA 130 amendamente për Buxhetin e vitit 2021

Published

on

Kopshte të reja, ujë për të gjithë, kanalizime dhe përmirësim i kapaciteteve të sistemit shëndetësor janë vetëm disa nga amendamentet e paraqitura nga koalicioni Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa në propozim-buxhetin për vitin e ardhshëm. Të gjitha amendamentet e dorëzuara do të kontribuojnë për një standard më të mirë jetese për qytetarët.

Edhe VMRO-DPMNE-ja opozitare ka dorëzuar 390 amendamente të cilët theksin më të madh e kanë në krizën shëndetësore. Testet PCR falas për të gjithë qytetarët, masa shtesë për punëtorët shëndetësorë, por edhe punët ndërtimore për riparimin dhe ndërtimin e reparteve të reja infektive janë pjesë e amendamenteve të dorëzuara të VMRO-DPMNE-së. Sot, në ditën e dytë të debatit të komisionit, deputetët bindeshin mes veti nëse buxheti për vitin e ardhshëm do të ndahet ose jo.

Andrea Cobanova

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Business

Bie përqindja e turistëve për muajin shkurt

Published

on

Numri i turistëve për muajin shkuar ka shënuar rënie prej 41.7 për qind, ndërsa numri i qëndrimeve në hotele ka rënë me 36.8 për qind, krahasuar me të njëjtin muaj gjatë vitit të kaluar. Sipas të dhënave nga Enti Shtetëror i Statistikave, në shkurt vendi ka regjistruar 27,569 turistë ndërsa janë realizuar 60,013 akomodime.

 

Alsat

Continue Reading

Business

Bie çmimi i benzinë, çmimi i dizelit mbetet i pandryshuar

Published

on

Çmimi i benzinës nga mesnata do të lirohet për gjysmë denari, ndërsa çmimi i dizelit mbetet i pandryshuar, vendosi Komisioni Rregullator i Energjetikës.

Sipas vendimit të fundit të KRRE-së, çmimet e derivateve për litër do të jenë:

EUROPUSPER BS-95 do të shitet për 67,00 denar për litër.

EUROSUPER BS-98 do të shitet për 69,00 denarë për litër.

EURODISEL do të shitet për 58 denarë për litër.

 

Alsat

Continue Reading

Business

Gjatë marsit u rritën çmimet e konsumit, ranë vetëm çmimet e perimeve

Published

on

Për 0,4% janë rritur çmimet e konsumit gjatë muajit mars 2021 në krahasim me muajin shkurt të po të njëjtit vit.

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka bërë të ditur se gjatë marsit të këtij viti janë rritur çmimet e këtyre produkteve: vajra dhe yndyra me 2.8%, pemë me 3.8%, pije alkoolike me 1.6%, këpucë me 3.1%, karburante dhe lubrifikantë për pajisjet e transportit personal me 4.7%.

Ndërsa, rënie e çmimeve gjatë marsit është vërejtur vetëm tek perimet me 1.5%.

Sipas, ASHK-së, norma vjetore e inflacionit, e matur në muajin mars 2021, me muajin mars 2020, ishte 1.2%.

Ndërkohë për 1.2% janë rritur çmimet e konsumit në janar të këtij viti, në krahasim me të njëjtin muaj të vitit 2020.

Alsat

Continue Reading

Trending