Connect with us

Tech

Apple vendos sensorin e gishtave nën ekran të iPhone

Published

on

Sipas burimeve të reja të informacionit thuhet se Apple është duke planifikuar të sjell disa përmirësime të rëndësishme në modelet e reja të iPhone, të cilat pritet t’i ofrojë brenda këtij viti.

Bloomberg ka raportuar se inxhinierët e kompanisë Apple kanë plane të reja për versionet e reja të iPhone, përkundër faktit se ndryshime të shumta janë zbuluar edhe në iPhone 12. Njëri prej tipareve të reja të modelit të ri të iPhone pritet të jetë sensori i gjurmëve të gishtave që do të jetë nën ekranin e telefonit.

Ky funksion thuhet se nuk do ta zëvendësojë Face ID, por i njëjti do të ofrojë një mënyrë të re alternative për verifikimin e identitetit të përdoruesit në rast se përdoruesi është duke mbajtur maskë në fytyrë, gjë që do ta bënte Face ID-në më vështirë të aplikueshme, transmeton Lajmi.net.

Burimi i njëjtë i informacionit thotë gjithashtu se Apple po teston ekranet e lakueshme, por për këtë natyrisht se duhet të pritet edhe pak kohë. /Lajmi.net

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech

​Twitter drejt shërbimit të ri ”Super Follows”

Published

on

Kompania Twitter punon në një shërbim pajtimi ku përdoruesit do të paguanin për përmbajtje speciale të postuar nga llogari të profilit të lartë.

Platforma njoftoi shërbimin e ri të mundshëm ”Super Follows” gjatë takimit të saj vjetor të investitorëve, në të cilin shpjegoi se po synon 315 milion përdorues deri në 2023.

Twitter aktualisht fiton nga reklamat dhe postimet e promovuara dhe me ”Super Follows” mund të shtojë më shumë të ardhura në modelin YouTube. “Eksplorimi i mundësive të financimit të audiencës do të lejojë krijuesit dhe botuesit të mbështeten drejtpërdrejt nga audienca e tyre”, tha një zëdhënës i Twitter.

Continue Reading

Tech

Prodhimi i Bitcoin ja sa energji elektrike kërkon

Published

on

Përdorimi i energjisë për të prodhuar Bitcoin është një faktor kryesor që e bën kriptovalutën jo tërheqëse për investitorët institucionalë.

“Në jemi shumë të alarmuar, jam i sigurt se janë edhe të tjerët në lidhje me aspektin mjedisor”, ka thënë Fahad Kamal – shef i investimeve në bankën Kleineort Hambros të SocGen, transmeton Klan Kosova. Sipas tij, është tronditës fakti se sa shumë energji duhet të shfrytëzohet për prodhimin e Bitcoin.

Gjithashtu edhe një studim i kryer nga Universitetit i Kembrixhit ka gjetur se për prodhimin e Bitcoin përdoret më shumë energji elektrike çdo vit sesa që përdorin Argjentina dhe Ukraina së bashku.

Continue Reading

Tech

Facebook do të dëmshpërblejë 1.6 milionë përdorues me nga 345 dollarë

Published

on

Rreth 1.6 milionë përdorues të Facebook do të marrin secili rreth $345 pasi rrjeti gjigand ka bërë etiketimin e fotove të tyre pa leje.

Një gjykatës federal ka aprovuar sot një paketë dëmshpërblimi $650 milionë kundër Facebook për shkelje të ligjeve të privatësisë, me anë të etiketimit automatik të fotove personale me emrin e personit pa lejen e tyre, si dhe shkelje të tjera me të dhënat biometrike të përdoruesve. Gjykatësi James Donato aprovoi marrëveshjen e dëmshpërblimit për padinë kolektive të depozituar në Illinois të SHBA, prej vitit 2015.

Donato e quajti atë një nga marrëveshjet më të mëdha të dëmshpërblimit për shkelje të privatësisë me anë të teknologjisë së njohjes së fytyrës. “Marrëveshja do t’i japë në dorë $345 secilit qytetar që kërkon të kompensohet, në një fitore madhore për konsumatorët dixhitalë, në fushën e kontestuar ashpër të privatësisë personale”, tha ai.

Jay Edelson, prokurori nga Chicago që bëri padinë, tha për të përditshmen vendase ‘Chicago Tribune’ se çeku i parave do të jetë në email-in e përdoruesve brenda dy muajsh, nëse vendimi nuk apelohet. “Jemi të lumtur që kemi një marrëveshje në mënyrë që të vazhdojmë përpara me çështjen, e cila është në interes të komunitetit dhe aksionerëve tanë”, tha rrjeti gjigand Facebook në një deklaratë, selia kryesore e të cilit gjendet në San Francisco.

Padia akuzonte rrjetin social për shkeljen e një ligji të veçantë të privatësisë në Illinois, i cili ndalon përdorimin e teknologjisë së njohjes së tipareve të fytyrës për skanimin e fotove të përdoruesve dhe me pas ruajtjes së të dhënave. Ligji i këtij shteti i quajtur “Për Privatësinë e Informacionit Biometrik” i jep të drjetë klientëve të padisin kompanitë që grumbullojnë të dhëna të tilla si fytyrat e personave apo shenjat e gishtërinjve. Çështja kishte ardhur në akumulim e sipër deri në ngritjen e padisë kolektive në Kaliforni. Prej atëherë Facebook ka ndryshuar sistemin e etiketimit të fotove në rrjet, te njohur ndryshe si “tag”.

Continue Reading

Trending