Connect with us

Tech

Apple nis punën në teknologjinë 6G

Published

on

Lëvizja është pjesë e një trendi nisur nga Apple për të zhvilluar çipet e saj. Aktualisht në modelet iPhone 12 Apple përdor modemët 5G të Qualcomm.

Apple është vënë në kërkim të inxhinierëve për të punuar në teknologjinë e ardhshme wireless 6G sipas një raporti që vjen nga Bloomberg.

Kompania adoptoi vitin e kaluar konektivitetin 5G për iPhone dhe 6G nuk do të mbërrijë për paktën deri dekadën e ardhshme që i bie të jetë viti 2030.

Vende të hapura pune në këtë teknologji janë listuar tek kompania dhe thotë se inxhinierët do të përcaktojnë konceptet e teknologjisë së ardhshme, të zhvillojmë algoritme dhe të kontribuojnë në zhvillimin e standardit 6G të 3GPP.

Kompania ju bashkua gjigantëve si Google, Facebook, Ericsson, Nokia, AT&T, T-Mobile, dhe Verizon në Aleancën Next G në Nëntor. Shumica e këtyre grupeve synojnë të komercializojnë teknologjinë 6G në 203-ën.

Lëvizja është pjesë e një trendi nisur nga Apple për të zhvilluar çipet e saj. Aktualisht në modelet iPhone 12 Apple përdor modemët 5G të Qualcomm.

Ky i fundit do të sjellë modemët X60 dhe X65 në modelet e ardhshme të iPhone për 2021 dhe 2022 duke mundësuar shpejtësi deri në 10Gbps. /PCWorld Albanian

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech

​Twitter drejt shërbimit të ri ”Super Follows”

Published

on

Kompania Twitter punon në një shërbim pajtimi ku përdoruesit do të paguanin për përmbajtje speciale të postuar nga llogari të profilit të lartë.

Platforma njoftoi shërbimin e ri të mundshëm ”Super Follows” gjatë takimit të saj vjetor të investitorëve, në të cilin shpjegoi se po synon 315 milion përdorues deri në 2023.

Twitter aktualisht fiton nga reklamat dhe postimet e promovuara dhe me ”Super Follows” mund të shtojë më shumë të ardhura në modelin YouTube. “Eksplorimi i mundësive të financimit të audiencës do të lejojë krijuesit dhe botuesit të mbështeten drejtpërdrejt nga audienca e tyre”, tha një zëdhënës i Twitter.

Continue Reading

Tech

Prodhimi i Bitcoin ja sa energji elektrike kërkon

Published

on

Përdorimi i energjisë për të prodhuar Bitcoin është një faktor kryesor që e bën kriptovalutën jo tërheqëse për investitorët institucionalë.

“Në jemi shumë të alarmuar, jam i sigurt se janë edhe të tjerët në lidhje me aspektin mjedisor”, ka thënë Fahad Kamal – shef i investimeve në bankën Kleineort Hambros të SocGen, transmeton Klan Kosova. Sipas tij, është tronditës fakti se sa shumë energji duhet të shfrytëzohet për prodhimin e Bitcoin.

Gjithashtu edhe një studim i kryer nga Universitetit i Kembrixhit ka gjetur se për prodhimin e Bitcoin përdoret më shumë energji elektrike çdo vit sesa që përdorin Argjentina dhe Ukraina së bashku.

Continue Reading

Tech

Facebook do të dëmshpërblejë 1.6 milionë përdorues me nga 345 dollarë

Published

on

Rreth 1.6 milionë përdorues të Facebook do të marrin secili rreth $345 pasi rrjeti gjigand ka bërë etiketimin e fotove të tyre pa leje.

Një gjykatës federal ka aprovuar sot një paketë dëmshpërblimi $650 milionë kundër Facebook për shkelje të ligjeve të privatësisë, me anë të etiketimit automatik të fotove personale me emrin e personit pa lejen e tyre, si dhe shkelje të tjera me të dhënat biometrike të përdoruesve. Gjykatësi James Donato aprovoi marrëveshjen e dëmshpërblimit për padinë kolektive të depozituar në Illinois të SHBA, prej vitit 2015.

Donato e quajti atë një nga marrëveshjet më të mëdha të dëmshpërblimit për shkelje të privatësisë me anë të teknologjisë së njohjes së fytyrës. “Marrëveshja do t’i japë në dorë $345 secilit qytetar që kërkon të kompensohet, në një fitore madhore për konsumatorët dixhitalë, në fushën e kontestuar ashpër të privatësisë personale”, tha ai.

Jay Edelson, prokurori nga Chicago që bëri padinë, tha për të përditshmen vendase ‘Chicago Tribune’ se çeku i parave do të jetë në email-in e përdoruesve brenda dy muajsh, nëse vendimi nuk apelohet. “Jemi të lumtur që kemi një marrëveshje në mënyrë që të vazhdojmë përpara me çështjen, e cila është në interes të komunitetit dhe aksionerëve tanë”, tha rrjeti gjigand Facebook në një deklaratë, selia kryesore e të cilit gjendet në San Francisco.

Padia akuzonte rrjetin social për shkeljen e një ligji të veçantë të privatësisë në Illinois, i cili ndalon përdorimin e teknologjisë së njohjes së tipareve të fytyrës për skanimin e fotove të përdoruesve dhe me pas ruajtjes së të dhënave. Ligji i këtij shteti i quajtur “Për Privatësinë e Informacionit Biometrik” i jep të drjetë klientëve të padisin kompanitë që grumbullojnë të dhëna të tilla si fytyrat e personave apo shenjat e gishtërinjve. Çështja kishte ardhur në akumulim e sipër deri në ngritjen e padisë kolektive në Kaliforni. Prej atëherë Facebook ka ndryshuar sistemin e etiketimit të fotove në rrjet, te njohur ndryshe si “tag”.

Continue Reading

Trending