Connect with us

Tech

Apple ndërpret prodhimin e MacBook dhe iPad

Published

on

Prodhimi i disa modeleve MacBook dhe iPad është ndërprerë për shkak të një mungese me komponentë raportoi Nikkei ditën e Enjte.

Mungesat e mëdha me çipe kanë shkaktuar probleme të mëdha me prodhimin e MacBook thoshte raporti duke shtuar se edhe disa iPad po vuajnë nga e njëjta situatë.

Si rezultat mungesës Apple ka shtyrë porositë për çipe për këto pajisje në gjysmën e dytë të vitit. Megjithatë planet e prodhimit për iPhone nuk janë ndikuar.

Mungesa e komponentëve kanë qenë problemi kryesor i zinxhirit prodhues të Apple por ende nuk është pasqyruar në disponueshmërinë e produkteve të kompanisë për konsumatorët.

Një prej furnizuesve kryesorë Foxconn kanë paralajmëruar klientë, biznese dhe konsumatorë në mbarë botën për vështirësitë që po kalon industria e mikroçipeve.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech

Bitcoini arrin vlerën e 61 mijë dollarëve

Published

on

Kriptovaluta më e madhe në botë, Bitcoin, është rritur për 6.64 për qind të shtunën, duke e arritur për herë të parë vlerën e 61 mijë dollarëve.

Bitcoin gjatë ditës së shtunë arriti në 61.073 dollarë.

Bitocin po vazhdon të rritet dukshëm. Më 4 janar kishte vlerën më të ulët këtë vit, 27.734 dollarë.

Continue Reading

Tech

Sqarohet Facebook pas u bllokua mbrëmë

Published

on

Rrjeti social “Facebook” është sqaruar për problemin e mbrëmshëm, ku shumë përdorues u ankuan se nuk funksiononte Facebook, Instagram dhe WhatsApp.

Facebook thotë, ne jemi kthyer ndërkaq sqarojnë, se problemi erdhi si rezultat i ndryshimeve në konfigurim.

“Dhe ne jemi kthyer! Pak më herët, sot një ndryshim në konfigurim bëri që shërbimet e Facebook të mos ishin të disponueshme për disa njerëz. Që nga ai moment, ne kemi e hetusm dhe zgjidhur shpejt problemin”, njoftuan nga Facebook.

Continue Reading

Tech

Bien nga funksioni “Facebook”-u, “Instagram”-i e “WhatsApp”-i

Published

on

Platformat sociale, “Facebook”, “Instagram” e “WhatsApp”, ranë nga sistemi të enjtën mbrëma.

Kjo ndërprerje e shërbimit duket se ka nisur rreth orës 23.30, ku me mijëra persona e kanë raportuar këtë ndërprerje në faqen “DownDetector”.

Kjo rënie e gjigantit të mediave sociale është e dyta në më pak se 1 muaj; një rënie e këtillë ndodhi edhe më 19 mars ku faqet mbetën “offline” për disa orë.

Duket se sot, platformat janë rikthyer në normalitet.

Continue Reading

Trending