Connect with us

Tech

Apple drejt zgjidhjes së problemeve të baterisë së iPhone

Published

on

Ndërkohë që modelet e reja të iPhone 12 u pritën përgjithësisht pozitivisht, disa përdorues të modeleve të vjetra janë ankuar për problemet e baterisë që nga iOS 14.

Në veçanti iPhone 11, 11 Pro dhe 11 Pro Max ka të ngjarë të ndikohen nga performanca më e dobët.

Apple mund ta zgjidhë këtë problem përmes proceseve të brendshme të përmirësuara. Sipas një dokumenti të Apple, bateria do të rikalibrohet plotësisht me iOS 14.5. Me sa duket, për disa përdorues të iPhone 11, sistemi i brendshëm i raportimit në lidhje me statusin e baterisë ka të ngjarë të jetë përzier.

Kjo kontrollon performancën, por është gjithashtu përgjegjëse për karikimin dhe shkarkimin e optimizuar të kursimit të baterisë.

Sipas Apple, problemet me sistemin mund të çojnë në sjellje të pazakontë të shkarkimit dhe të ulin performancën maksimale.

Në shumë raste gjithçka është në rregull me baterinë, por për shkak të ekranit të pasaktë, përdoruesit e iPhone do të besojnë se bateria është në gjendje të keqe.

Sipas Apple, sistemi do të rikalibrohet me iOS 14.5, por mund të duhen disa javë që të gjitha vlerat të duken normale.

Në disa raste të pritshme në të cilat rikalibrimi nuk sjell efektin e dëshiruar, bateria mund të zëvendësohet falas, shkruan Apple./tvklan.al

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech

Sqarohet Facebook pas u bllokua mbrëmë

Published

on

Rrjeti social “Facebook” është sqaruar për problemin e mbrëmshëm, ku shumë përdorues u ankuan se nuk funksiononte Facebook, Instagram dhe WhatsApp.

Facebook thotë, ne jemi kthyer ndërkaq sqarojnë, se problemi erdhi si rezultat i ndryshimeve në konfigurim.

“Dhe ne jemi kthyer! Pak më herët, sot një ndryshim në konfigurim bëri që shërbimet e Facebook të mos ishin të disponueshme për disa njerëz. Që nga ai moment, ne kemi e hetusm dhe zgjidhur shpejt problemin”, njoftuan nga Facebook.

Continue Reading

Tech

Bien nga funksioni “Facebook”-u, “Instagram”-i e “WhatsApp”-i

Published

on

Platformat sociale, “Facebook”, “Instagram” e “WhatsApp”, ranë nga sistemi të enjtën mbrëma.

Kjo ndërprerje e shërbimit duket se ka nisur rreth orës 23.30, ku me mijëra persona e kanë raportuar këtë ndërprerje në faqen “DownDetector”.

Kjo rënie e gjigantit të mediave sociale është e dyta në më pak se 1 muaj; një rënie e këtillë ndodhi edhe më 19 mars ku faqet mbetën “offline” për disa orë.

Duket se sot, platformat janë rikthyer në normalitet.

Continue Reading

Tech

Japonia zbulon një nga makinat e saj më të mira

Published

on

Acura e Honda ka zbuluar crossover-in e ri dhe ka karakteristika që e bëjnë atë një nga automjetet më të mira të përparuara që u shfaq këtë vit.

Acura MDX i ri përmban një trup të madh me aerodinamikë të lartë, i menduar sipas standardeve më të fundit aerodinamike, edhe është i pajisur me një fashë të përparme me një grilë të madhe që mban logon e prodhuesit dhe hapje të dedikuara për të përmirësuar rrjedhën e ajrit përmes trupit.

Ky automjet dallohet nga makinat e mëparshme Acura me sisteme speciale elektrike të frenimit që punojnë me sensorë elektronikë për të ulur shkallën e aksidenteve në rrugë, një sistem të ri pezullimi që kontrollon lëvizjen e secilës rrotë veç e veç në proporcion me shpejtësinë dhe cilësinë e rrugës, dhe me amortizues të përmirësuar dhe më shumë qëndrueshmëri.

Trupi i kësaj makine ishte 5 metra i gjatë dhe 39 mm i gjatë, 199 cm i gjerë dhe 170 cm i gjatë, dhe distanca midis boshteve të rrotave ishte 281 cm, edhe kabina në të vinte me vende lëkure të rehatshme që akomodojnë 7 pasagjerë, me një dizajn modern dhe teknologji që e bëjnë atë të dallueshëm nga makinat ekzistuese.

MDX bleu sistemet më të fundit multimediale dhe të kondicionimit të ajrit, dy ekrane të afta për të komunikuar me telefona dhe pajisje inteligjente pa tel.

Përveç sensorëve të dritës dhe shiut, kamerave, sensorëve të distancës së përparme dhe të pasme, ka dhe sisteme për të kontrolluar lëvizjen dhe rrugën e automjetit në autostrada për të shmangur aksidentet.

Kjo makinë është mundësuar nga motorë benzinë ​​3,5 litërsh me 6 cilindra të aftë për të gjeneruar çift rrotullues ekuivalent me 295 kuaj fuqi, dhe kuti automatike me 10 faza.

Continue Reading

Trending