Connect with us

Tech

Apple dhe Google përmirësojnë sistemin e paralajmërimit për COVID-19

Published

on

Gjigantët e teknologjisë “Apple” dhe “Google” njoftuan sot se sistemi i tyre i paralajmërimit për ekspozimin ndaj koronavirusit do të jetë i disponueshëm në telefonat e tyre inteligjentë pa instaluar një aplikacion të veçantë.

Sistemi i paralajmërimit të ekspozimit do të integrohet në iPhone të “Apple” dhe telefonat Android të “Google”.

Qeveritë dhe përdoruesit e telefonave inteligjentë duhet të zgjedhin që ta përdorin teknologjinë, e cila njofton personat nëse bien në kontakt të ngushtë me dikë që ka rezultuar pozitiv për COVID-19.

Kohëzgjatja dhe distanca e kontaktit për të marrë një alarm mund të rregullohen nga autoritetet lokale, njoftojnë gjigantët teknologjikë.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech

Bitcoini arrin vlerën e 61 mijë dollarëve

Published

on

Kriptovaluta më e madhe në botë, Bitcoin, është rritur për 6.64 për qind të shtunën, duke e arritur për herë të parë vlerën e 61 mijë dollarëve.

Bitcoin gjatë ditës së shtunë arriti në 61.073 dollarë.

Bitocin po vazhdon të rritet dukshëm. Më 4 janar kishte vlerën më të ulët këtë vit, 27.734 dollarë.

Continue Reading

Tech

Sqarohet Facebook pas u bllokua mbrëmë

Published

on

Rrjeti social “Facebook” është sqaruar për problemin e mbrëmshëm, ku shumë përdorues u ankuan se nuk funksiononte Facebook, Instagram dhe WhatsApp.

Facebook thotë, ne jemi kthyer ndërkaq sqarojnë, se problemi erdhi si rezultat i ndryshimeve në konfigurim.

“Dhe ne jemi kthyer! Pak më herët, sot një ndryshim në konfigurim bëri që shërbimet e Facebook të mos ishin të disponueshme për disa njerëz. Që nga ai moment, ne kemi e hetusm dhe zgjidhur shpejt problemin”, njoftuan nga Facebook.

Continue Reading

Tech

Bien nga funksioni “Facebook”-u, “Instagram”-i e “WhatsApp”-i

Published

on

Platformat sociale, “Facebook”, “Instagram” e “WhatsApp”, ranë nga sistemi të enjtën mbrëma.

Kjo ndërprerje e shërbimit duket se ka nisur rreth orës 23.30, ku me mijëra persona e kanë raportuar këtë ndërprerje në faqen “DownDetector”.

Kjo rënie e gjigantit të mediave sociale është e dyta në më pak se 1 muaj; një rënie e këtillë ndodhi edhe më 19 mars ku faqet mbetën “offline” për disa orë.

Duket se sot, platformat janë rikthyer në normalitet.

Continue Reading

Trending