Connect with us

Shendetsi

9 ushqimet për pastrimin e arterieve – ALSAT-M

Published

on


Për të mbrojtur zemrën tuaj, ndonjëherë nuk keni nevojë për ilaçe, por ushqim të vërtetë.

Kështu që ruajeni me çdo kafshim të këtyre 10 top ushqimeve për të pastruar arteriet tuaja, transmeton KosovaPress.

Avokado

Në vend të majonezës, vendosni në një senduiç feta të holla avokado. Një studim i vitit 1996 në Meksikë zbuloi se njerëzit që hanin avokado çdo javë kishin një rënie prej 17 për qind të kolesterolit në gjak. Ata gjithashtu ulën nivelin e tyre të dobët të kolesterolit dhe ngritën kolesterolin “e mirë”. Nëse nuk mund të hani avokado në këtë mënyrë, atëherë të paktën ta bëni një gojëmjaltë.

– Drithëra

Fibra e tretshme që gjendet në kokrra të tëra, të tilla si buka e grurit, orizi të murrmë dhe tërshërë, lidhin kolesterolin në vakte dhe e nxjerrin nga trupi.

Kur trupi ka nevojë për kolesterol, ai do të mbështetet në furnizimin e kolesterolit nga gjaku, duke ulur në mënyrë efektive nivelin e kolesterolit në gjak, dhe gjithashtu duke zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Bollguri nuk është vetëm për mëngjes; mund ta shijoni në çdo kohë të ditës.

– Vaj ulliri

Një studim i vitit 2011 zbuloi se njerëzit mbi 65-vjeç që përdorën vaj ulliri rregullisht kishin 41 për qind më pak shanse të pësonin sulm në tru në krahasim me ata që kurrë nuk e kishin përdorur vajin e ullirit në dietë. Përdorni pak vaj ulliri në vend të gjalpit ose derdhni makarona, sallata … Nutricionistët këshillojnë se edhe pse vaji i ullirit është një mundësi më e shëndetshme, ju duhet të siguroheni që ta përdorni me kursim, pasi të gjitha yndyrat ende përmbajnë të njëjtin numër të kalorive.

– Zëvendësimi i ëmbëlsirave

Bajamet janë një zëvendësues i shkëlqyeshëm për ëmbëlsira. Ato përmbajnë një sasi të madhe të acideve yndyrore të shëndetshme, vitaminë E dhe fibra, ndërsa arrat janë një burim i shkëlqyeshëm bimor i acideve yndyrore omega-3 të njohura si acid alfa-linolenik.

Sipas një studimi nga Shoqata Amerikane e Zemrës, yndyrat e pangopura ndihmojnë në uljen e niveleve të kolesterolit të keq në gjak, si dhe rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru.

– Fetë margarine

Sterolet janë përbërës që konkurrojnë me kolesterolin ushqimor për thithjen në traktin tretës. Është e njohur për 50 vjet se ato ulin nivelin e kolesterolit në gjak dhe mund të gjendet në disa lloje të lëngut të portokallit, margarinë dhe qumësht. Vetëm sigurohuni që të kontrolloni etiketën dhe sigurohuni që margarina nuk është pa yndyrë dhe se “vaji i hidrogjenizuar pjesërisht” nuk shfaqet në listën e përbërësve.

– Llojet e ndryshme të peshkut

Peshqit si skumbri, harengë, ton dhe salmon janë bomba të vërteta të acideve yndyrore omega-3. Konsumi i peshkut dy herë në javë mund të zvogëlojë rrezikun e shfaqjes së sëmundjeve të zemrës duke ulur inflamacionin dhe ul nivelin e triglicerideve, dhe madje mund të ndihmojë në rritjen e nivelit të kolesterolit “të mirë”.

– Shpargu

Shpargu është një nga ushqimet më të mira natyrale për të pastruar arteriet tuaja. Ai ndikon brenda venave duke stimuluar lirimin e tensionit në trup, duke e lejuar që të përshtatet me inflamacionin e akumuluar ndër vite. Ndihmon gjithashtu për të sprapsur mpiksjet vdekjeprurëse. Kështu që sillni të paktën një fetë të kësaj perime në dietën tuaj.

– Lëng shege

Një studim i vitit 2005 i botuar në “Protokollin e Akademisë Kombëtare të Shkencave Amerikane” tregon se lëngu i shegës është i pasur me antioksidues dhe stimulon prodhimin fizik të oksidit nitrik, i cili ndihmon për të mbajtur rrjedhjen e gjakut dhe arterieve të hapura.

– Formimi i eshtrave

Brokoli është i pasur me vitaminë K, e cila kërkohet për formimin e kockave. Ndihmon gjithashtu në parandalimin e kalciumit nga dëmtimi i arterieve dhe është plot me fibra. Studimet tregojnë se një dietë e lartë me fibra ul ndjeshëm presionin e gjakut dhe nivelin e kolesterolit.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shendetsi

Dyndje para Gjykatës Civile në Shkup, qytetarët presin me orë të tëra për një dokument

Published

on

Dyndje të qytetarëve para Gjykatës Civile në Shkup janë bërë sot për të siguruar një dokument.

“Të paktën një metër rrini larg!
Vetëm neve na shtynë një metër a këta qëndrojnë këtu.
Mos u shtyni!
T’i a mos je më i mençuri nga të gjithë këtu sot?
Unë!
Po ju.
Unë për herë të parë po flas.

Radhë nuk po mund të mbajnë as gardianët, durimi i qytetarëve ka arritur kulmin dhe secili shtyhet për të hyrë brenda godinës. Në çdo fillim vit qytetarët që gëzojnë të drejtën e ndihmës për fëmijën e tretë, duhet të rinovojnë dëshminë se nuk e kanë humbur të drejtën e atësisë. E njëjta ka një afat kohor që të dorëzohet nëpër komunat përkatëse për të mos e humbur ndihmën financiare.

“Përderisa këtu rekomandimet po shkruajnë që distanca mes njerëzve duhet të mbahet 2 metra për shkak të masave anti kovid, radhë të gjata po vërehen këtu para Gjykatës Civile në Shkup”.

Qytetarët thonë se këto telashe janë paraqitur nga e hëna dhe pritjet janë më shumë dy orë secili.

“Kjo është katastrofë, ky kurrë s’ka qenë shtet dhe as që do bëhet ndonjëherë”.

“Duhet të na sjellin në shtëpi përmes postës e jo të na maltretojnë këtu të grumbullohemi, ashtu do ishte më lehtë përmes adresës dhe nuk do kishim rrezik nga infeksionet e virusit korona”.

“Aspak nuk është në rregull, shihe sa shumë popullsi ka këtu a brenda punojnë dy sportele megjithëse mbi 20 sportele tjera janë bosh. Edhe pse janë në orar të punës nuk iu ndihmojnë kolegëve të heqin kallaballëkun. Nuk është aspak në rregull”.

Kjo zonjë tha se radhën po e pret për nipin e saj, por aspak nuk pajtohet me trajtimin që po u bëhet.

“Ja po e sheh sa po mbajmë distancë, jemi të ngjitur njëri pas tjetrit, sportelet nuk punojnë atje. Hynë pa rend, i lëshojnë të tjerët vetëm se kanë njohur brenda, a ne do të presim këtu. Ja kjo është!”.

Nga Gjykata Themelore Civile Shkup thonë se stafi administrativ janë duke punuar me reduktime për shkak të rekomandimeve shëndetësore të mos përhapjes së virusit korona. Por, rregulli nuk po zbatohet edhe jashtë, ku qytetarët nuk mbajnë distancë dhe policia nuk është në gjendje të mbaj rendin.

Adnan Qaili

 

 

 

 

 

 

 

 


Continue Reading

Shendetsi

Aziri: Slogani “një shoqëri për të gjithë” vetëm farsë, në esencë jeni nacionalistë

Published

on

Deputeti i ASH-së Elmi Aziri sot kritikoi ashpër pushtetin aktual të udhëhequr nga LSDM-ja duke theksuar se slogani i kësaj partie “një shoqëri për të gjithë” është vetëm farsë dhe se në fakt kjo parti ka qenë dhe mbetet nacionaliste. Këto komente Aziri i bëri derisa iu përgjigj ministrit të brendshëm i cili kohë ë parë sipas tij ka deklaruar se opozita shqiptare nuk di se çfarë kërkon s ai përket ligjit për shtetësi.
“Ministri i Brendshëm dje përsëriti qëndrimin e tij se ne nuk dimë çfarë kërkojmë me ligjin për shtetësinë. Jo ministër, ne gjithsesi se e dimë se çfarë kërkojmë. Ne kërkojmë të drejtën themelore të çdo njeriu për shtetësi, ndërsa ju po udhëheqni një fushatë anti të drejtave të njeriut si duket të trashëguar nga sistemi i kaluar. Ne duam të heqim definicionet shovene që ekzistojnë në ligjin ekzistues. Për ne sot në RMV janë dy gjuhë zyrtare në pushtetin qendror ndërsa në atë lokal më shumë se dy gjuhë. Ndërsa ju duhet të respektoni ligjin për përdorimin e gjuhëve. Ne duam të nxjerrim nga sirtari këto qytetarë që ju i keni mbyllur dhe që çdo ditë ua vrisni perspektivën”, deklaroi Elmi Aziri, deputet i ASH-së, duke theksuar se slogani një shoqëri për të gjithë është vetëm farsë, për të shfrytëzuar për marrjen e votës ndërsa në esencë ngeleni nacionalistë.


Continue Reading

Shendetsi

Si të dalloni nëse tashmë keni kaluar coronavirusin

Published

on

Mënyra më e qartë për të kuptuar nëse keni pasur coronavirus është të bëni një test të antitrupave, megjithatë, ato nuk janë plotësisht të besueshme.

Dr. Dan Bunstone, kryeshefi mjekësor në Push Doctor tregon se si të dalloni nëse e keni pasur tashmë coronavirusin.

Nëse keni pasur simptoma të zakonshme – temperaturë të lartë, kollë të re të vazhdueshme dhe një ndryshim në shqisën tuaj të nuhatjes ose shijes – por nuk keni pasur një test për të kontrolluar, një test i antitrupave mund të jetë i dobishëm, shkruan Express.co.uk.

Dr. Bunstone tha: “Testet e antitrupave ekzistojnë, por nuk janë gjerësisht të disponueshme pasi ato vetëm do t’ju tregojnë se mund të keni pasur COVID-19 në ndonjë moment në të kaluarën. Ato nuk tregojnë kur keni pasur infeksionin, nëse tani jeni imun ndaj COVID-19, ose në të vërtetë sa kohë do të zgjasë ndonjë antitrup”.

Dr. Bunstone vuri në dukje se thjesht të dish që ke pasur virusin mund të jetë i dobishëm nga një perspektivë kurioziteti, por nuk ofron shumë më shumë në këtë fazë.

Si të dalloni nëse tashmë keni pasur coronavirus

Dr. Bunstone vuri në dukje se gati 20 për qind e njerëzve që kanë pasur COVID-19 nuk kishin asnjë simptomë. Sidoqoftë, shumica e njerëzve do të kenë pasur simptoma dhe ka disa shenja që mund të keni pasur tashmë virus pa e kuptuar.

Dr Bunstone shpjegoi: “Shumë sëmundje virale mund t’ju ​​lënë të ndiheni të lodhur deri në 12 javë pas infektimit. Simptomat e mundshme janë të gjera dhe nuk ka gjasa të shfaqen në të njëjtën mënyrë te secili individ, por zakonisht përfshijnë lodhje, dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve ose nyjave”.

Është e rëndësishme të mbani mend se ndërsa coronavirusi është shqetësimi ynë kryesor tani, viruset e tjerë janë ende atje. Ndjenja e lodhjes për një periudhë të gjatë kohore mund të ndikojë në një virus tjetër – jo domosdoshmëritë COVID-19. Dr Bunstone përfundoi: “Nëse keni simptoma të vazhdueshme dhe nuk jeni të sigurt pse, sigurisht që ia vlen të kontrolloheni”. /Telegrafi/

Continue Reading

Trending