Connect with us

Business

​Trusti mban të fshehur numrin e ankesave nga qytetarët për rastin e 10%-shit

Published

on

Ani pse dje ka përfunduar afati i fundit për të aplikuar për tërheqjen e 10 për qind të Trustit, ende nuk ka statistika zyrtare nga ky institucion për numrin e atyre që aplikuan dhe për shumën e mjeteve të tërhequr nga Fondi i Kursimeve Pensionale.

Përveç kësaj, zyrtarë të Trustit po e mbajnë të fshehur numrin e ankesave që janë drejtuar në këtë institucion nga qytetarët për rastin e 10 përqindëshit.

KosovaPress mëson se numri i ankesave nga kontribuuesit, siç pretendojnë për diskriminim rreth rimbursimit dhe çështjeve të tjera, është i lartë.

Zëdhënësi i Trustit, Jeton Demi kur është pyetur nga KosovaPress që nga 31 marsi, nuk ka qenë në gjendje të tregojë për shumën e mjeteve të tërhequr dhe për numrin e atyre që kanë aplikuar dhe qe janë ankuar në Trust.

Demi sot ka dhënë një përgjigje të shkurt përmes mesazhit telefonik.

“Jam me disa takime e punë. Statistikat finale për 10% i nxjerrim javën tjetër”, ka thënë shkurt ai.

Ligji për rimëkëmbje ekonomike I miratuar nga Kuvendi, kishte mundësuar kontribuuesve tërheqjen e 10 përqind të kursimeve, që ishte hapur aplikimi më 11 dhjetor 2020 dhe ka përfunduar afati më 6 prill.

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Business

Bie përqindja e turistëve për muajin shkurt

Published

on

Numri i turistëve për muajin shkuar ka shënuar rënie prej 41.7 për qind, ndërsa numri i qëndrimeve në hotele ka rënë me 36.8 për qind, krahasuar me të njëjtin muaj gjatë vitit të kaluar. Sipas të dhënave nga Enti Shtetëror i Statistikave, në shkurt vendi ka regjistruar 27,569 turistë ndërsa janë realizuar 60,013 akomodime.

 

Alsat

Continue Reading

Business

Bie çmimi i benzinë, çmimi i dizelit mbetet i pandryshuar

Published

on

Çmimi i benzinës nga mesnata do të lirohet për gjysmë denari, ndërsa çmimi i dizelit mbetet i pandryshuar, vendosi Komisioni Rregullator i Energjetikës.

Sipas vendimit të fundit të KRRE-së, çmimet e derivateve për litër do të jenë:

EUROPUSPER BS-95 do të shitet për 67,00 denar për litër.

EUROSUPER BS-98 do të shitet për 69,00 denarë për litër.

EURODISEL do të shitet për 58 denarë për litër.

 

Alsat

Continue Reading

Business

Gjatë marsit u rritën çmimet e konsumit, ranë vetëm çmimet e perimeve

Published

on

Për 0,4% janë rritur çmimet e konsumit gjatë muajit mars 2021 në krahasim me muajin shkurt të po të njëjtit vit.

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka bërë të ditur se gjatë marsit të këtij viti janë rritur çmimet e këtyre produkteve: vajra dhe yndyra me 2.8%, pemë me 3.8%, pije alkoolike me 1.6%, këpucë me 3.1%, karburante dhe lubrifikantë për pajisjet e transportit personal me 4.7%.

Ndërsa, rënie e çmimeve gjatë marsit është vërejtur vetëm tek perimet me 1.5%.

Sipas, ASHK-së, norma vjetore e inflacionit, e matur në muajin mars 2021, me muajin mars 2020, ishte 1.2%.

Ndërkohë për 1.2% janë rritur çmimet e konsumit në janar të këtij viti, në krahasim me të njëjtin muaj të vitit 2020.

Alsat

Continue Reading

Trending