Connect with us

Business

​Krasniqi e Rohde zotohen të mbështesin bizneset

Published

on

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi bashkë me ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, Jogr Rohde dhe përfaqësuesit e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare kanë vizituar kompaninë e prodhimit të aluminit në Fushë Kosovë.

Nga aty ministri Krasniqi dhe ambasadori gjerman janë deklaruar se do të përkrahin bizneset që të eksportojnë drejt Gjermanisë por edhe vendeve të tjera.

Ministri Krasniqi është zotuar se përmes pakos së rimëkëmbjes ekonomike do t’i mbështesin bizneset të cilave iu janë krijuar probleme si shkak i pandemisë COVID-19.

“Ishim në vizitë tek një subjekt ekonomik i cili për një periudhë 5-vjeçare ka arritur jashtëzakonisht suksese të mëdha. Biznes si i cili eksporton në shtetin e Gjermanisë, kryesisht merret me prodhimin e aluminiumit do të thotë metale prej aluminit. Nga këtu ne pamë një zhvillim shumë të hovshëm të këtij biznesi. Dhe këtu së bashku me ambasadorin e Gjermanisë ne u deklaruam se edhe pse për shkak të pandemisë shumë biznese vendore por edhe në gjithë botën sigurisht janë prekur nga COVID -19 ne u zotuam që përmes pakos për rimëkëmbje ekonomike do t’i mbështesim të gjitha bizneset të cila janë atakuar bizneset”, tha Krasniqi.

Tutje Krasniqi ka vazhduar duke thënë se do të ndërmerren edhe hapa përmes të cilave do të luftojnë ekonominë jolojale që iu bëhet prodhuesve vendorë.

“Gjithashtu ne dëgjuam shqetësimet nga përfaqësuesit e këtij biznesi dhe ne sigurohemi që në një të ardhme të afërt në bashkërendim të punëve me kryeministrin dhe ministren e Financave do të marrim hapat e duhur për t’iu dalë në ndihmë dhe për të luftuar ekonominë informale apo ekonominë jolojale që iu bëhet prodhueseve vendorë nga importi i produkteve të ngjashme në vendin tonë”, u shpreh Krasniqi.

E ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jogr Rohde tha se përmes vizitës së sotme dëshmojnë që janë të angazhuar që të përkrahin eksportin kompanive vendore.

Ndërkaq ka theksuar se kompanitë e vogla dhe ato të mesme janë baza e ekonomisë gjermane por edhe asaj kosovare.

“Kam kënaqësinë që sot së bashku me ministrin Krasniqi dhe me Odën Ekonomike Gjermane-Kosovar e të vizitojmë kompaninë ‘Art Aluminum’. Këtu do të kemi parasysh që kompanitë përkatësisht ndërmarrjet e vogla e të mesme janë baza e ekonomisë gjermane e po ashtu edhe baza e ekonomisë kosovare. Përmes vizitës sonë dëshmojmë dhe dëshirojmë të tregojmë që bashkë me Odën Ekonomike Gjermano-Kosovare dhe në bashkëpunim me ministrinë jemi të angazhuar që të përkrahim eksportin e kompanive vendore drejt Gjermanisë por edhe drejt shteteve të tjera”, tha ambasadori gjerman.

Ndërsa, gjatë ditës së djeshme deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar në parim Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike. 

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Business

AKB-ja: Qytetarët e Kosovës shpenzuan 10 milionë euro gjatë fundjavës në Shqipëri

Published

on

Aleanca Kosovare e Bizneseve ka bërë të ditur se në nga një hulumtim që ka kryer nga data 9-12 prill, 30 mijë kosovarë e kanë lëshuar vendin dhe kanë shkuar në Shqipëri, të cilët shpenzuar rreth 100 euro në ditë.

Kryetari i AKB-së, Agim Shahini, tha se në Shqipëri për gjatë vikendit kosovarët shpenzuan 10 milionë euro në Shqipëri.

Shahini ka thënë se AKB ka realizuar studim nga data 9 deri me 12 prill sesa qytetarë kaluan vikendin në Shqipëri pasi që masat janë në fuqi.

“Për këto 4 ditë Kosovën e kanë lëshuar 30 mijë qytetarë biznesmen, politikan, sportistë, zyrtarë shtetëror që kaluan në Durrës, Tiranë duke shpenzuar rreth 100 euro në ditë ku përfshirë akomodimin, pijet, transporti, taksa rrugore. Por këto do të jenë shumë më larta sepse në këto vizita relakusese nuk kursehet”.

“AKB ka vlerësuar se kosovaret shpenzuan 10 milion euro për vikend në Shqipëri pasi qeveria mbylli qendrat tregtare, hotelet dhe kafiteritë. 90% i shpenzojnë gjithë kapitalin kur kosovarët dalin jashtë. Vetëm 5 % e vizitorëve nga Shqipëria kthehen dhe vizitojnë Kosovën kundrejt atyre që shkojnë nga Kosova. Në këtë vikend nuk ka pasur vizitorë në Kosovë për shkak të masave”, tha ai.

Shahini ka rekomanduar Qeverisë që pas datës 18 prill të lejohet puna e plotë e bizneseve

“Prandaj AKB rekomandon qeverinë që sa më shpejt pas datës 18 të kthejë jetën në normalitet duke zbatuar masa për kontroll, por jo masa rigoroze. AKB është e shqetësua për përkeqësimin ekonomik në vend dhe është duke u thelluar. Ai bëri thirrje institucioneve për të siguruar vaksinën”, tha Shahini.

Alsat

Continue Reading

Business

Rritje rekorde e vlerës së Bitcoin

Published

on

Bitcoin ka arritur një rekord të ri mbi 62 700 dollarë ndërsa investitorët po përgatiten për listën e drejtpërdrejtë të shkëmbimit të monedhave kripto “Coinbase Global”.

Çmimi i Bitcoin është më shumë se dyfishuar këtë vit dhe përfaqëson pak më shumë se gjysmën e vlerës së përgjithshme të tregut të kriptovalutave prej gati 2.1 trilionë dollarësh. Kjo është vetëm pak më pak se vlera e tregut të aksioneve të Apple (AAPL).

Të martën, çmimet e Bitcoin u rritën deri në 4.7% në një rritje të lartë të të gjitha kohërave duke shkuar në mbi 62,700 dollarë. Monedha kaloi 60 000 dollarë në fillim të marsit.

Edhe korporatat e mëdha po përqafojnë Bitcoin. Tesla e Elon Musk (TSLA) ka vendosur të investojë disa prej parave të saj të korporatave në Bitcoin dhe ta pranojë atë për disa blerje makinash. Firma e programeve kompjuterike MicroStrategy (MSTR) njoftoi të hënën se do të fillojë të paguajë tarifa për drejtorët e bordit të kompanisë të cilët nuk janë punonjës në Bitcoin në vend të parave të gatshme.

Aksionet e Silvergate Capital (SI), një bankë që specializohet në kredi dhe depozita të mbështetura nga kripto, janë më shumë se dyfishuar këtë vit.

Alsat

Continue Reading

Business

Bie përqindja e turistëve për muajin shkurt

Published

on

Numri i turistëve për muajin shkuar ka shënuar rënie prej 41.7 për qind, ndërsa numri i qëndrimeve në hotele ka rënë me 36.8 për qind, krahasuar me të njëjtin muaj gjatë vitit të kaluar. Sipas të dhënave nga Enti Shtetëror i Statistikave, në shkurt vendi ka regjistruar 27,569 turistë ndërsa janë realizuar 60,013 akomodime.

 

Alsat

Continue Reading

Trending