Connect with us

Shendetsi

​Cila ngjyrë e urinës është një shenjë e sëmundjeve të rrezikshme – ALSAT-M

Published

on


Shumica prej nesh nuk ju pëlqen të flasin për gjëra të tilla si urina ose feçe, por realiteti është që këto sekrecione janë të rëndësishme për shëndetin tonë.

Me siguri keni pyetur veten të paktën një herë se pse urina juaj është e errët dhe çfarë mund të shkaktojë?

Ka disa gjëra që janë të dukshme për të gjithë kur urinoni. Mund të jetë më e lehtë për meshkujt të vërejnë kur urinojnë. Përveç kësaj, nëse ka një ndjesi djegieje ose dhimbje kur urinoni, ne mendojmë se duhet të kontrollojmë saktësisht se çfarë po ekskretojmë.

Është e rëndësishme të dimë se çfarë na tregon urina për ne. Ekspertët thonë se urina është mënyra më e lehtë për të vetë-ekzaminuar trupin tonë. Çfarë është urina e errët? Nëse ka ndonjë problem diku në trup, do të shfaqet në sekrecionet tona. Ndryshimet në erë dhe ngjyrë janë tregues të drejtpërdrejtë të mosfunksionimit të sistemeve tona të trupit.

Urina ndihmon për të treguar shtatzëninë, një dëmtim të brendshëm ose ndonjë problem që nuk mund të zbulohet nga jashtë.

Mund të tregojë gjithashtu inflamacion të traktit urinar ose dehidrim përmes zbardhjes së urinës në mënyrë që të bëhet më e errët dhe më e dendur, gjë që tregon gjithashtu se niveli i kafeinës ose nikotinës në trupin tonë është rritur, veçanërisht te gratë.

Për më tepër, nëse urina ka një erë të çuditshme, atëherë është normale. Ne e dimë se tingëllon e çuditshme, por era e çuditshme e urinës është një tregues i mirë. Por karakteristika të tjera, të tilla si këto të përmendura tashmë, të tilla si dhimbja ose ndjesia e djegies, mund të tregojnë se kemi nevojë për një vizitë sa më shpejt të jetë e mundur te mjeku.

Përndryshe, ngjyra e urinës është ose duhet të jetë e verdhë e zbehtë. Kjo për shkak se përm ban një përbërës të quajtur bilirubin, një përbërës i krijuar nga prishja e hemoglobinës. Por urina ndryshon ngjyrën për shumë arsye, disa të padëmshme dhe disa alarmante.

E verdha e errët: Meqë e verdha e lehtë është normale për urinën, e verdha e errët tregon që një person vuan nga dehidratimi pasi përqendrimi i kripës është më i lartë se normalja. Më pak ujë do të thotë një ngjyrim i verdhë më i errët, kështu që pini sa më shumë ujë të jetë e mundur kur të shfaqet ky problem.

E kuqe: Kjo ngjyrë ndryshon nga hija e trëndafilit në të kuqe të errët. Testi mund të specifikojë nëse urina përmban gjak ose mpiksje gjaku, të tilla si hematuria. Por ky është një problem serioz që duhet ta kontrolloni sa më shpejt të jetë e mundur.

Mund të ndodhë për shkak të ndonjë infeksioni të fshikëzës, traktit urinar ose uretrës. Gjithashtu, kanceri i prostatës te burrat ose fshikëza në të dy gjinitë o se edhe ushtrimet e tepërta mund të bëjnë që urina të kthehet në të kuqe.

E murrmë e errët: Shfaqet për shkak të mosfunksionimit të mëlçisë dhe kushteve të tilla si hepatiti, bllokimi i ezofagut, tumori apo edhe cirroza pasi bilirubina shfaqet në urinë. Gjithashtu, kushte serioze si anemia hemolitike ose melanoma mund të bëjnë që urina të ketë ngjyrë kafe.

Portokalli: Shumë ilaçe mund të bëjnë që urina të marrë ngjyrë portokall. Gjithashtu, konsumimi i tepërt i agrumeve ose karotave mund të jetë arsyeja.

Urina është një tregues i disa problemeve, kështu që kontrolloni herë pas here. Nëse vëreni ngjyrën e pazakontë të urinës (p.sh. urina jashtëzakonisht e errët), patjetër që duhet t’i kushtoni vëmendje.

Shumë njerëz injorojnë këto shenja të dukshme dhe rrezikojnë të preken nga sëmundje serioze.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shendetsi

Dyndje para Gjykatës Civile në Shkup, qytetarët presin me orë të tëra për një dokument

Published

on

Dyndje të qytetarëve para Gjykatës Civile në Shkup janë bërë sot për të siguruar një dokument.

“Të paktën një metër rrini larg!
Vetëm neve na shtynë një metër a këta qëndrojnë këtu.
Mos u shtyni!
T’i a mos je më i mençuri nga të gjithë këtu sot?
Unë!
Po ju.
Unë për herë të parë po flas.

Radhë nuk po mund të mbajnë as gardianët, durimi i qytetarëve ka arritur kulmin dhe secili shtyhet për të hyrë brenda godinës. Në çdo fillim vit qytetarët që gëzojnë të drejtën e ndihmës për fëmijën e tretë, duhet të rinovojnë dëshminë se nuk e kanë humbur të drejtën e atësisë. E njëjta ka një afat kohor që të dorëzohet nëpër komunat përkatëse për të mos e humbur ndihmën financiare.

“Përderisa këtu rekomandimet po shkruajnë që distanca mes njerëzve duhet të mbahet 2 metra për shkak të masave anti kovid, radhë të gjata po vërehen këtu para Gjykatës Civile në Shkup”.

Qytetarët thonë se këto telashe janë paraqitur nga e hëna dhe pritjet janë më shumë dy orë secili.

“Kjo është katastrofë, ky kurrë s’ka qenë shtet dhe as që do bëhet ndonjëherë”.

“Duhet të na sjellin në shtëpi përmes postës e jo të na maltretojnë këtu të grumbullohemi, ashtu do ishte më lehtë përmes adresës dhe nuk do kishim rrezik nga infeksionet e virusit korona”.

“Aspak nuk është në rregull, shihe sa shumë popullsi ka këtu a brenda punojnë dy sportele megjithëse mbi 20 sportele tjera janë bosh. Edhe pse janë në orar të punës nuk iu ndihmojnë kolegëve të heqin kallaballëkun. Nuk është aspak në rregull”.

Kjo zonjë tha se radhën po e pret për nipin e saj, por aspak nuk pajtohet me trajtimin që po u bëhet.

“Ja po e sheh sa po mbajmë distancë, jemi të ngjitur njëri pas tjetrit, sportelet nuk punojnë atje. Hynë pa rend, i lëshojnë të tjerët vetëm se kanë njohur brenda, a ne do të presim këtu. Ja kjo është!”.

Nga Gjykata Themelore Civile Shkup thonë se stafi administrativ janë duke punuar me reduktime për shkak të rekomandimeve shëndetësore të mos përhapjes së virusit korona. Por, rregulli nuk po zbatohet edhe jashtë, ku qytetarët nuk mbajnë distancë dhe policia nuk është në gjendje të mbaj rendin.

Adnan Qaili

 

 

 

 

 

 

 

 


Continue Reading

Shendetsi

Aziri: Slogani “një shoqëri për të gjithë” vetëm farsë, në esencë jeni nacionalistë

Published

on

Deputeti i ASH-së Elmi Aziri sot kritikoi ashpër pushtetin aktual të udhëhequr nga LSDM-ja duke theksuar se slogani i kësaj partie “një shoqëri për të gjithë” është vetëm farsë dhe se në fakt kjo parti ka qenë dhe mbetet nacionaliste. Këto komente Aziri i bëri derisa iu përgjigj ministrit të brendshëm i cili kohë ë parë sipas tij ka deklaruar se opozita shqiptare nuk di se çfarë kërkon s ai përket ligjit për shtetësi.
“Ministri i Brendshëm dje përsëriti qëndrimin e tij se ne nuk dimë çfarë kërkojmë me ligjin për shtetësinë. Jo ministër, ne gjithsesi se e dimë se çfarë kërkojmë. Ne kërkojmë të drejtën themelore të çdo njeriu për shtetësi, ndërsa ju po udhëheqni një fushatë anti të drejtave të njeriut si duket të trashëguar nga sistemi i kaluar. Ne duam të heqim definicionet shovene që ekzistojnë në ligjin ekzistues. Për ne sot në RMV janë dy gjuhë zyrtare në pushtetin qendror ndërsa në atë lokal më shumë se dy gjuhë. Ndërsa ju duhet të respektoni ligjin për përdorimin e gjuhëve. Ne duam të nxjerrim nga sirtari këto qytetarë që ju i keni mbyllur dhe që çdo ditë ua vrisni perspektivën”, deklaroi Elmi Aziri, deputet i ASH-së, duke theksuar se slogani një shoqëri për të gjithë është vetëm farsë, për të shfrytëzuar për marrjen e votës ndërsa në esencë ngeleni nacionalistë.


Continue Reading

Shendetsi

Si të dalloni nëse tashmë keni kaluar coronavirusin

Published

on

Mënyra më e qartë për të kuptuar nëse keni pasur coronavirus është të bëni një test të antitrupave, megjithatë, ato nuk janë plotësisht të besueshme.

Dr. Dan Bunstone, kryeshefi mjekësor në Push Doctor tregon se si të dalloni nëse e keni pasur tashmë coronavirusin.

Nëse keni pasur simptoma të zakonshme – temperaturë të lartë, kollë të re të vazhdueshme dhe një ndryshim në shqisën tuaj të nuhatjes ose shijes – por nuk keni pasur një test për të kontrolluar, një test i antitrupave mund të jetë i dobishëm, shkruan Express.co.uk.

Dr. Bunstone tha: “Testet e antitrupave ekzistojnë, por nuk janë gjerësisht të disponueshme pasi ato vetëm do t’ju tregojnë se mund të keni pasur COVID-19 në ndonjë moment në të kaluarën. Ato nuk tregojnë kur keni pasur infeksionin, nëse tani jeni imun ndaj COVID-19, ose në të vërtetë sa kohë do të zgjasë ndonjë antitrup”.

Dr. Bunstone vuri në dukje se thjesht të dish që ke pasur virusin mund të jetë i dobishëm nga një perspektivë kurioziteti, por nuk ofron shumë më shumë në këtë fazë.

Si të dalloni nëse tashmë keni pasur coronavirus

Dr. Bunstone vuri në dukje se gati 20 për qind e njerëzve që kanë pasur COVID-19 nuk kishin asnjë simptomë. Sidoqoftë, shumica e njerëzve do të kenë pasur simptoma dhe ka disa shenja që mund të keni pasur tashmë virus pa e kuptuar.

Dr Bunstone shpjegoi: “Shumë sëmundje virale mund t’ju ​​lënë të ndiheni të lodhur deri në 12 javë pas infektimit. Simptomat e mundshme janë të gjera dhe nuk ka gjasa të shfaqen në të njëjtën mënyrë te secili individ, por zakonisht përfshijnë lodhje, dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve ose nyjave”.

Është e rëndësishme të mbani mend se ndërsa coronavirusi është shqetësimi ynë kryesor tani, viruset e tjerë janë ende atje. Ndjenja e lodhjes për një periudhë të gjatë kohore mund të ndikojë në një virus tjetër – jo domosdoshmëritë COVID-19. Dr Bunstone përfundoi: “Nëse keni simptoma të vazhdueshme dhe nuk jeni të sigurt pse, sigurisht që ia vlen të kontrolloheni”. /Telegrafi/

Continue Reading

Trending