Connect with us

Sport

​Çfarë na pret në sportin 2021? – Bota Sot

Published

on

Pas nesh po mbetet një vit i zymtë, i tensionuar, i pasigurt dhe tragjik, kështu që mezi presim për vitin e ri 2021.

Në vitin e ardhshëm, eksitim i ri sportiv na pret, nga futbolli, përmes basketbollit dhe tenisit, te sportet individuale.

Situata në botë për shkak të pandemisë ka ndikuar shumë në sport dhe e ka ndryshuar rrënjësisht, dhe ka lëvizur shumë gara të mëdha.

Kështu, në vitin 2021, ne do të shikojmë (shpresojmë) Kampionatin Evropian të UEFA-s dhe Lojërat Olimpike jashtë planit.

Këtu është një përmbledhje e datave të ngjarjeve të mëdha sportive në 2021:=

Janar

1 NHL Klasike Dimërore

1, 3, 6 Katër kërcime me ski

3-15 Reli Dakar

14-31 Kampionati Botëror i Hendbollit

30 Finalja e Copa Libertadores

Shkurt

1-11 Kupa Botërore e Klubeve FIFA

7 Super Bowl NFL

8-21 Australian Open

9-21 Kampionatet Botërore të Skijimit

Mars

16-5 prill NCAA Basketboll Playoffs

21 Formula 1 – fillimi i sezonit

24-4 prill Miami Open

Prill

12-18 Monte Carlo Masters

19 Maratona e Bostonit

22 NBA Playoffs

Maj

1-9 Masters Madrid

9-16 Master në Romë

23-6 qershor Roland Garros

26 Finalja e Europa League

29 Finalja e Ligës së Kampionëve

Qershor

11-11 korrik EURO 2020

11-11 korrik Copa America

24 Drafti i NBA

28-11 korrik Wimbledon

Korrik

23-8 gusht Lojërat Olimpike Gusht 2020

Gusht

6-15. Kampionatet Botërore të Atletikës

8-15. Rogers Cup

14-22. Cincinnati Masters

30-12 shtator US Open

Shtator

9 NFL – fillimi i sezonit

12-3 tetor FIFA Futsal PS

Tetor

3 Maratona e Londrës

11-17 Shangai Masters

Nëntori

1-7 Paris Masters

7 Maratona e Nju Jorkut

9-13 Finalet e ATG të NextGen

14-21 Finalet e ATP

Dhjetor

2-19 Kampionati Botëror i Hendbollit për Gratë

Alsat